Akşener bombayı patlattı! Hande Fırat perde arkasını canlı yayında anlattı

Akşener bombayı patlattı! Hande Fırat perde arkasını canlı yayında anlattı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısının ardından açıklama yaptı. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener yapmış olduğu açıklamada "Geldiğimiz noktada İYİ Parti kıskaca alınmıştır. 5 parti 'Kılıçdaroğlu aday olsun' dedi. Biz 'Yavaş ve İmamoğlu aday olsun' dedik. Şahsi hırslar Türkiye'ye değişildi. Noter masasında olmayacağız." ifadelerini kullandı. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat perde arkasını canlı yayında anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısının ardından açıklama yaptı.

İşte Akşener'in açıklamalarından satır başları:

Ölümle sıtma arasında bir sıtma arasındadır. Devşirme bir siyasetin hınk deyicisi olmayacaktır. Ucube bir zihniyete karşı aynı kararlılıkla duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz. Dayatmalara asla boyun eğmeyeceğiz. Nasıl ki 2015 yılında milletin canına kıyanların karşısında durduk, bugün de aynı yerde dimdik duruyoruz.

Ceketimi assam kazanırım diyenlerin karşısında durduk bugün de duruyoruz. Tarumar vurulan demokrasimiz için ceketimi assam aday olur diyenlerin karşısında dimdik duruyoruz. Bizim yolumuz dün de aynıydı bugün de aynı. Çünkü biz milletimize bir söz verdik. Milletimizin sözünü bastıran değil söyleyen olacağımıza söz verdik. Bu bizim temel ilkemizdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"YAVAŞ VE İMAMOĞLU ADAY OLSUN DEDİK"

Bizden muhalefetten olan beklentileri duyurmak için yorulmadan çalıştık. Dün gerçekleşen toplantıda ortak cumhurbaşkanı adayının kim olacağını değerlendirdik. 5 parti 'Kılıçdaroğlu aday olsun' dedi. Biz iki isim arasında görüşümüzü beyan ettik. Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu'ydu. Maalesef görüş ve önerilerimiz masadakiler tarafından reddedildi. 6'lı masanın son toplantısında tırnak içi anlaşma oldu. 

"NE KUMAR MASASINDA NE DE NOTER MASASINDA OLACAĞIZ"

Yeri geldi milletimiz için inat ettik. Linç edildik, yıkılmadık. Bıkmadan usanmadan konuştuk anlattık. Ancak ne yazık ki olmadı, olamadı. Geldiğimiz son noktada 6'lı masada millet iradesini kararlarına yansıtmaktan vazgeçmiştir. Ortak akıl platformu olmaktan çıkmış. Ne bir kumar masasında ne de bir noter masasında olmayacağız. Milletimizin kazanma ümidini yok etmeyeceğiz. 

YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NA ÇAĞRI

Milletimizin sesini tüm Türkiye'ye duyuracağız. Sayın Yavaş ve İmamoğlu'nda bir çağrıda bulunmak istiyorum. Görevinizi en iyi şekilde yaptınız, milletimizi enkaz altında bile yalnız bırakmadınız. Milletimiz sizleri sevdi ve göreve çağırıyor. Bugün de vatanın bütünlüğü tehlike altındayken. 100 yıl önce olduğu gibi bugün de saray yönetimi milleti yokluğa mahkum ederken. Bu vazife yepyeni bir sayfa açma vazifesidir. Bu vazife topyekün dayatmacılığı yıkma vazifesidir. Bu vazife geleceğimizin tüm seçimlerini kazanma vazifesidir. Bu vazife millet iradesini yeniden hakim kılma vazifesidir. Bu vazife reddedilemez bir vazifedir. Çünkü bu çağrının sahibi millettir. Bizlere düşen bir seçim yapmaktır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener'in restine karşı ilk cevabı vererek "Taşlar yerine oturacak." ifadelerini kullandı.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat perde arkasını şu sözlerle anlattı;

Dün gece toplantıda iki ismi verirken anketleri, anketlerin yapılması gerektiğini tıpkı Meral Akşener’e anlattığı gibi anlattı. Kemal Kılıçdaroğlu ise “Onlar benim belediye başkanlarım aynı şekilde görevlerine devam edecek” dedi.

En baştan beri iki parti arasındaki birinci anlaşmazlık adaylık meselesiydi. İkinci anlaşmazlık ise hükümetin nasıl bir geçiş süreci yaşayacağı ve bu geçiş sürecinde İYİ Parti’nin neleri alacağı ya da alamayacağıydı.

İYİ Parti çoklu başkan yardımcısına karşıydı. Oy oranlarına göre de kabine dağılımı ve 700 bürokrat dağılımı istiyordu. Bunlar kabul görmedi. Diğer taraftan milletin dediği olsun. Kazanacak aday olsun.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş olsun. Masada çok büyük gerilim yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu “Benim başkan adaylarım” diyerek biraz daha kestirip atınca “İstiyorsanız imza atmayın” dedi.

Araya Ahmet Davutoğlu girdi. “Kemal Bey yapmayın. Dışarıda insanlar var. Bu masanın bir dizaynı var. Bunu bu şekilde yaparsak uygun olmaz” dedi. Hem Kemal Kılıçdaroğlu’nu sakinleştirdi hemde Meral Akşener’i sakinleştirdi.

Meral Akşener imza atmak durumunda kaldı. Ahmet Davutoğlu’nun bu sakinleştirici sözlerinden sonra. Fakat Meral Akşener yetkili kurumlarına danışmadan hiçbir şekilde karar vermeyeceğini ifade etti. Dün akşam yapılan toplantıda A’dan Z’ye Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı olduğu zaten söylendi. Genel İdare Kurulu’da karşı olduğu söylendi. Aslından en başından beri Genel İdare Kurulu il başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na karşıydı. Diğer taraftan başka bir partinin belediye başkanlarını Meral Akşener’in çağrı yapması adeta Ankara’da bir şok etkisi yarattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu sabah Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili “Arkasındayız” açıklaması yapmaları için Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinden Büyükşehir Belediye başkanlarına sözlü bir ifade gitti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber