Yedikule Bostanları tehlikede mi?

Yedikule Bostanları tehlikede mi?

Bizans’tan günümüze kadar ulaşan surların hemen dibindeki Yedikule bostanları kaldırılacak mı? Fatih Belediyesi bostanların İstanbul büyükşehir belediyesine ait olduğunu söyledi. Bostanlar değil, çevresi temizlenecek dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul’da kent içerisinde kalan ve yıllardır tarım arazisi olarak kullanılan Yedikule Bostanları 2018'de çıkan koruma kurulu kararı ile İstanbul Büyükşehir belediyesine ait, burada yapılacak tüm çalışmalar ve projeler büyükşehir belediyesi tarafından yürütülüyor. Surların hemen ardındaki bu boş arazi ise, Fatih Belediyesi bünyesinde. Fatih Belediyesi ise şimdi bu araziyi bakım onarımdan geçirip İstanbulluların hizmetine sunmayı planlıyor.

Fatih Belediyesi 1298 ada 15 parseldeki vakıf arazisinin yıllardır işgal altında olduğunu açıkladı. Güvenlik problemi yaratan alanın dönüştürülmesi için fikir yürütüldüğünü duyurdu. Bölge park ve yeşil alana dönüştürülecek. 25 bin metrekarelik alanın şehrin yapısına uygun düzenleneceği ve projenin taslak aşamasında olduğu açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Proje onay alırsa hayata geçecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan Yedikule Bostanları ise zarar görmeyecek. Yedikule Bostanları Osmanlıdan günümüze yüzyıllardır tarım alanı olarak kullanılıyor.