Yeni askerlik sistemi tartışmaları

Video: Yeni askerlik sistemi tartışmaları
Yeni askerlik sistemine ilişkin çalışma haftaya meclis gündemine gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Salı günü grup toplantısında açıklayacağı yeni sistem nasıl olacak? Ne zaman hayata geçirilecek?  

Yeni askerlik sistemine ilişkin çalışma haftaya meclis gündemine gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Salı günü grup toplantısında açıklayacağı yeni sistem nasıl olacak? Ne zaman hayata geçirilecek?

 

Yeni askerlik sistemi hazır. Sisteme dair açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan 21 Mayıs Salı günü AK Parti grup toplantısında yapacak. Sistem Cumhurbaşkanlığında Çarşamba günkü toplantıda ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ve açıklamasının ardından 63 maddeden oluşacak asker alma kanun teklifi önümüzdeki hafta meclis başkanlığına sunulacak. Yeni düzenlemeye göre 5 ayrı askerlik türü olacak. Bunlardan ilk bedelli askerlik. Başvuranlar arasından çekilecek kurada çıkan isimler 1 aylık temel eğitimin ardından terhis olacak.


1 aylık temel eğitimin ardından bedelli hakkı kazanamayan er, erbaş olarak 5 ay daha kıtada askerlik yaptıktan sonra terhis olacak. Sisteme göre, lise ve altı eğitim alanlar 6 ayın sonunda isterlerse 6 aylık sözleşmeli er olabilecek. 2 yıllık üniversite mezunlarına ise yedek astsubaylık imkanı tanınacak. 2 ay temel eğitim 10 ay kıta görevinin ardından isteyenler astsubaylığa geçebilecek. Üniversite mezunları da 2 ay temel eğitim 10 ay kıta görevi yaptıktan sonra askerlik görevini tamamlamış sayılacak. İsteyenler ise subaylığa geçebilecek.


Edinilen bilgiye göre 63 maddelik teklifin yedek astsubaylıktan astsubaylığa ve subaylığa geçiş gibi düzenlemeler içermesi nedeniyle mevcut yasalar uyum maddeleri de içerek. Yetkililer bu kapsamda 6 yasada değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti. Yeni askerlik sisteminin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2020 olması bekleniyor. Ancak teklif içindeki bedelli askerlik düzenlemesinin hâlihazırda bedelli alımlarını etkilememesi için farklı bir tarihte yürürlüğe girebileceğine dikkat çekildi.


Mevcut durumda bedelli askerlik celp tarihi 7 Şubat 2020'de sona ereceği için yeni askerlik sisteminde yer alan bedeli askerli kısmının bu tarihten sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.


Erdoğan’ın detaylarını açıklayacağı yeni askerlik düzenlemesi meclise sunulduktan sonra ilk olarak ilgili komisyonlarda görüşülüp genel kurula gelecek. Genel kurul görüşmeleri sonrası ise teklife son şekli verilerek yasalaşacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS