Yeni "İpek Yolu" görüşmenin gündemi: Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile ne konuştu?

Yeni "İpek Yolu" görüşmenin gündemi: Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile ne konuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Toplantısı kapsamında Özbekistan’da kritik temaslarda bulunmuştu. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın Çin Devlet Başkanı ile yaptığı görüşmede iki lider ipek yolunu yeniden canlandırmayı gündemlerine aldı. İki lider, adımların daha hızlı atılması için karşılıklı destek mesajları da verdi. Detaylar, Kıvanç El'in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şanghay İşbirliği Örgütü Toplantısına katılan ve bu örgüte üyeliğin hedef olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada önemli temaslarda da bulundu. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Erdoğan-Şi görüşmesinde ana gündem iki ülkenin ticari ilişkileri oldu. Çin devlet başkanının ikili iş birliği ile büyüme ivmesini sürdürdüğüne dikkat çekerken uzun vadeli planlara atıf yaptı. Erdoğan'ın da tüm uluslararası kriz ve zorluklara karşın iki ülkenin ticari ilişkilerinin güçlenerek geliştiğine vurgu yaptı.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede iki lider, "Kuşak Yol Projesi" olarak adlandırılan ve Çin ile batı arasındaki yeni ipek yolu olarak bilinen projeyi de ele aldı. Erdoğan, bu projenin güçlendirilmesi için Türkiye’nin her türlü destek vermeye hazır olduğunu ifade ederken, özellikle sanayi tedarik zincirleri kadar gıda ve enerji güvenliğinin de bu projenin önemini artırdığına dikkati çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan'ın ayrıca Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı ulaştırma projesi olan Avrupa’yı Çin’e bağlayan ulaşım hattına da atıfta bulunarak, "İki proje birbirini tamamlıyor. Türkiye ve Çin’in girişimleri doğal bir sinerji yarattı. Kazan-kazan ilkesi çerçevesinde kuşak yol projesine desteğimiz tam" değerlendirmesi de yaptığı öğrenildi. Çin Devlet Başkanı Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile Türkiye arasındaki işbirliğini daha da güçlendirmesine yönelik mesaj verdiği de kaydedildi.

 İşte dünyanın ilk SİHA gemisi

 İşte dünyanın ilk SİHA gemisi