Yerli otomobile batarya takviyesi

Yerli otomobile batarya takviyesi

Yerli otomobil serüveninde adımlar hızlanıyor. Aracın bataryasını üretecek Farasis şirketi enerji yoğunluğu yüksek yeni nesil elektrikli araç batarya hücreleri geliştirdi. Yeni teknoloji sayesinde elektrikli otomobillerin şarj süresi 20 dakikanın altına inecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Elektrikli otomobillerin menzili yüzde 25 artacak, bataryanın şarjda yüzde 80 kapasiteye ulaşma süresi 20 dakikanın altına inecek.

Türkiye'nin otomobilinin üretileceği Bursa'da çalışmalar sürüyor. Yerli otomobili geliştirme çalışmalarını yürüten Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun batarya konusundaki stratejik iş ortağı Farasis, enerji yoğunluğu mevcutlardan daha fazla yeni nesil elektrikli araç batarya hücreleri geliştirdiğini açıkladı.

Bağımsız testler tarafından da onaylanan yeni hücrelerin performansının 3'üncü nesil hücrelere oranla yüzde 25 daha yüksek olduğu belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TOGG’un sosyal medya hesabından, "Farasis, batarya teknolojisinde çıtayı yükseltti" mesajı ile duyuruldu. Bu hamleyle yeni 4’üncü kuşak batarya hücreleri ile elektrikli otomobillerin menzili yüzde 25 artacak.

TOGG ve Farasis Ekim 2020'de işbirliğine gittiklerini duyurmuşlardı. Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis ile anlaşmaya giden TOGG'un, bu kapsamda yerli otomobilin batarya modülü ile paketinin de Türkiye’de üretmesi bekleniyor.