Yerli otomobili kim üretecek? Yerli otomobil fabrikası nerede?

Video: Yerli otomobili kim üretecek? Yerli otomobil fabrikası nerede?

Yerli otomobil dün ilk kez görücüye çıktı. Yediden yetmiş yediye hepimizi gururlandıran araçları kimin ürettiği ve üretimin hangi fabrikada yapılacağı ise merak edilenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, yerli otomobili kim üretiyor? Yerli otomobil hangi fabrikada üretilecek? İşte, merak edilen detaylar…

Yerli otomobilin tanıtımı geçtiğimiz gün Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan tanıtım törenine ise yerli otomobil motorunu üreten babayiğitler damgasını vurdu. Büyük beğeni toplayan araçlarla ilgili en çok merak edilenler arasında ise; “Yerli otomobili kim üretiyor? Yerli otomobil hangi fabrikada üretilecek?” sorularının cevabı yer alıyor. İşte, yerli otomobille ilgili merak edilen detaylar…

YERLİ OTOMOBİLİ KİM ÜRETİYOR?

Yerli otomobilin motoru yine yerli otomobilin tamamını üreten TOGG tarafından üretiliyor. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş., kısaca TOGG, Türkiye merkezli bir anonim şirkettir. Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017'de açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Eylül 2019'da Kök Grubu'nun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019'da şirket merkezi Şişli, İstanbul'dan Gebze, Kocaeli'ne taşındı. Şirketin CEO'su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022'de satışa çıkacağını açıkladı. Tanıtılacak otomobilin elektrikli C segment SUV olacağı duyuruldu.

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK?

Türkiye'nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Bursa'da kurulacağı kesinleşmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde yerli otomobilin tanıtımında yaptığı açıklamayla fabrikanın Gemlik ilçesi Haralar bölgesinde bulunan, TSK'ya ait araziye kurulacağını açıkladı.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam tutarının ise 22 milyar olacağı belirtildi.

Bursa'nın Gemlik ilçesi Haralar bölgesi, limana, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye yakın olmasıyla biliniyor. Tesisin kurulacağı alanın, TSK'ya ait 4 milyon metrekarelik arazi olması dolayısıyla tercih edildiği belirtildi. 22 milyar lira ile kurulacak olan yerli otomobil üretim tesisinde ise 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS