Yerli silahlarda MKE imzası

Yerli silahlarda MKE imzası

Milli Savunma Bakanlığı koordinesinde çalışmalarını sürdüren Makine ve Kimya Endüstrisi tarafından üretilen silah ve mühimmatlar, Mehmetçiğin hizmetine sunuluyor. O silahlardan biri de zırhlı araç gibi platformlar için geliştirilen makineli tüfek PMT-57A, adını Çanakkale Savaşı'nda şehit olan 57. Alay'dan alan silah sistemi sahada da aktif olarak kullanılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güvenlik güçlerinin bir ihtiyacı daha yerli olarak karşılandı, dışa bağımlılık sona erdi. Hem silahın kendisi hem de kullandığı mühimmat Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi tarafından yerli olarak üretildi. Ve güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

Adı platform makineli tüfek. Zırhlı araç gibi platformlar için MKE tarafından geliştirildi. Ayrıca personellerin kullanılabilmesi için özel versiyonu da var. 7.62 milimetre kalibre ve 850 metre etkili menzile sahip tüfek, NATO standartlarına uygun olarak geliştirildi. Türk güvenlik güçlerinin hizmetine sunulan bu silah sistemi ihracat başarısı da yakaladı.

Silahı bu kadar özel yapan yalnızca kabiliyetleri değil, hikayesi. MKE tarafından Çanakkale Savaşı'nda makineli tüfek tarafından şehit edilen 57. Alay'ın hatırasını onurlandırmak için PMT-57A adı verildi. Şimdiyse yurt içinde ve yurt dışında güvenlik güçleri tarafından aktif olarak kulalnılıyor.