Yunan sahil güvenlik mültecileri taşıyan lastik botu batırmaya çalıştı

Yunan sahil güvenlik mültecileri taşıyan lastik botu batırmaya çalıştı

Aydın Didim Tekağaç Burnu güneybatısında 12 Kasım 2015 tarihinde Yunanistan Sahil Güvenlik ekipleri mültecileri taşıyan lastik botu patlattı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri bölgeden hızla uzaklaşırken batmak üzere olan bottaki yaklaşık 58 mülteciyi Türk Sahil Güvenlik ekipleri son anda kurtardı. O anlar saniye saniye kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

12 Kasım 2015 tarihinde saat 04.19'da Yunanistan Birleşik Arama Kurtarma Merkezi (JRCC/PİRE) tarafından Didim Tekağaç Burnu güneybatısında lastik şişme bot içerisinde yardım talebinde bulunan mültecilerin olduğu ihbarı üzerine bölgeye Sahil Güvenlik Botu sevk edildi. Saat 06.00 sularında görevli Sahil Güvenlik Botu tarafından bölgede hareket halinde mültecilerin içinde bulunduğu lastik botu tespit etti ve önleme manevralarıyla botu durdurmaya çalışırken olay yerine Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığına ait LS-060 borda numaralı Yunanistan Sahil Güvenlik unsuru intikal etti.

Lastik botu patlatıp hızla uzaklaştı

Daha sonra mültecileri taşıyan lastik bot doğrudan Yunan Sahil Güvenlik Botunun üzerine aborda olacak şekilde manevra yaptı ancak Yunan Sahil Güvenlik personeli tarafından açavela gönderi ile (ucunda delici metal olan) lastik botta bulunan mülteciler ve ve lastik bot hedef alınarak engellendi. Mültecilerin ikinci teşebbüsünde bu kez Yunan Sahil Güvenlik Botu üzerindeki personel daha sert davrandı. Lastik bot arka tarafından patlatılmaya çalışıldı ve olay sırasında açavela gönderi ile mülteciler darp edildi. Açavela gönderi ile mültecilerin içinde bulunduğu lastik botu patlatan Yunan Sahil Güvenlik unsuru olay yerinden süratle uzaklaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Botları batan 58 Suriyeli Türk Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı

Mültecilerin bulunduğu lastik botun su alması ve mültecilerin denize düşmeye başlaması üzerine Türk Sahil Güvenlik botu tarafından Suriye uyruklu 58 mülteci sağ olarak kurtarıldı ve Didim Limanına intikal ettirildi.

Video Yunan Sahil Güvenlik Komutanı'na izletildi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Ankara ziyaretine eşlik eden Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Athanasios Athanasopulos, Türk Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem’i ziyaret etti. Yunan Sahil Güvenlik Komutanı, Ege'de Suriyeli mülteci botunun Yunan tarafınca batırılışına ilişkin görüntüleri izleyince şoke oldu. Videoyu izleten Türk Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Üstem, "Ekibinize bu davranışlardan kaçınmaları emri verirseniz memnun kalırız" dediği öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı