Yunanistan Başbakanı Miçotakis Libya'ya gitti

Video: Yunanistan Başbakanı Miçotakis Libya'ya gitti

Libya'nın başkenti Trablus'u ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüştü. İkilinin gündeminde Libya ve Türkiye arasındaki Mutabakat Anlaşması da vardı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe, Miçotakis'i Trablus'ta ağırladı. İkili ilişkilerin ele alındığı görüşmelerden Türkiye yorumu da çıktı. Dibeybe Libya, Türkiye ve Yunanistan'ın haklarının korunmasının önemli olduğunu söyledi.

Başbakan Dibeybe, Miçotakis'i başbakanlık konutunda resmi törenle karşıladı. İki lider, heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki anlaşmasına değinen Dibeybe, "Her türlü anlaşmanın, uygun çözümler sunmaya katkı sağlaması ve Libya, Türkiye ve Yunanistan'ın haklarının korunmasının önemini vurguluyoruz." dedi.

Yunanistan ile de görüşmeye açık olduklarını söyleyen Dibeybe, Girit ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ve münhasır ekonomik bölge konusunda görüşmelerin başlaması için Libya ve Yunanistan arasında ortak komisyon kurmaya hazırız. ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise Libya ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hakları kapsamında imzaladığı mutabakat muhtırasının Avrupa Konseyi kararlarına göre herhangi bir yasal güce sahip olmadığını söyledi. Belgelerin iptalini istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS