Yüz yüze eğitimde yeni dönem: 5 sınıf daha başladı | Video

Video: Yüz yüze eğitimde yeni dönem: 5 sınıf daha başladı | Video

Yüz yüze eğitimde yeni süreç başlıyor. Okul öncesi ve ilkokulların tüm sınıflarının yanı sıra 8. ve 12. sınıf öğrencileri de yüz yüze eğitime geçiyor. Peki, öğrenciler okula kaç gün gidecek? Ders saatlerinde yapılan değişiklikler neler? İlk gün için Milli Eğitim Bakanı'ndan da okullara hangi çağrı geldi? İşte detaylar...

İLKOKULAR, 8. VE 12. SINIFLAR OKULA GİDECEK

İlkokullar, 8 ve 12. sınıflar, özel eğitim öğrencileri, yeni hafta ile birlikte yüz yüze eğitime başlıyor.

30 DAKİKA DERS 10 DAKİKA TENEFFÜS YAPILACAK

Uyum haftasının ardından genişletilen yüz yüze eğitime ilişkin detayları, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Doktor Cem Gençoğlu anlattı. Ders saatlerinde değişiklik yapıldığını söyledi. "İlkokul ve orta okullarımızda öğrencilerimiz ikişer gün 6+6, 12 saat eğitim alacaklar. Liselerde ise toplamda 16 saat eğitim alacaklar. Dersler artık 40'ar dakikalık değil, 30'ar dakikalık. 10 dakika da tenefüs şeklinde dizayn edildi" dedi.

KÖY OKULLARINDA 5 GÜN EĞİTİM

Uyum haftasının ardından ana okullarında da yüz yüze eğitimde değişiklik olacak. Okul öncesi öğrencileri haftanın 5 günü okula gelerek etkinlik dersi yapacak. Ve 5 gün yüz yüze eğitim alabilecek olan köy okulları... Seyrek nüfuslu ilçelerde farklı bir sistem uygulanacak. O sisteme göre il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle hıfzıssıhha kurullarının aldıkları karar doğrultusunda köy okullarında eğitim tamamı yüz yüze olabilecek.

OKULA GİTMEK ZORUNLU MU?

Peki, öğrencilerin okula gitmesi zorunlu mu? Veliler isterse çocuklarını okula göndermeyebilir. Ama bunu yazılı olarak okula bildirmeleri gerekiyor.

Okula gitmeyen öğrencinin EBA TV'den dersleri takip etmesi gerektiğini belirten Cem Gençoğlu, uyum haftasında ilk hafta öğrencilerin yüzde 70'nin okula geldiğini, ikinci haftaysa bu oranın yüzde 82'lere yükseldiğini söyledi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NDAN ÇAĞRI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada orman yangınlarını hatırlattı ve "İlk ders zilini çalacak tüm öğretmenlerimizi, öğrencileri evlerine uğurladıktan sonra okul bahçelerinin toprağına birer fidan bırakmaya davet ediyorum" çağrısında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS