Yüzde 10 seçim barajı korunuyor

Yüzde 10 seçim barajı korunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ile MHP arasında yürütülen ittifak çalışmalarına ilişkin milletvekillerine bilgi verdi. Milli Mutabakat Komisyonu'nun bazı konularda çalışmalarını tamamladığını, bittikten sonra ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geleceğini söyledi. Edinilen bilgilere göre ittifaka yönelik yasal çerçeve netleşti, baraj yüzde 10 olarak kalacak ancak seçim sistemi değişmeyecek mevcut sistemle 2019'a gidilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli Mutabakat Komisyonu çalışmalarında belli bir aşamaya geldi. Uzlaşılan konulardan biri seçim barajı. Her iki parti de yüzde 10 barajının korunmasında mutabık kaldı. İttifak partilerine yönelik barajın yüzde15'e çıkarılması  konusu gündemden düşürüldü. 

MHP ile AK Parti arasında kurulan milli mutabakat komisyonu çalışmaları hakkında gelinen son noktayı cumhurbaşkanı anlattı. AK Parti genel merkezinde bir grup milletvekili ile görüşen Erdoğan, komisyonun bazı konularda çalışmaları tamamlandığını hepsi bittikten sonra ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile biraraya geleceğini söyledi. Erdoğan'ın ittifakın genişleyebileceğine dair mesajlar verdiği de belirtiliyor.Bu kapsamda BBP ve SP ile temas kurulmasının söz konusu olabileceğine işaret  ettiği öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Edinilen bilgiye göre seçim barajının yanı sıra ittfak modeli üzerinde de büyük oranda görüş birliği sağlandı. İttifakın adı oy pusulasına yazılacak. İki partinin amblemi ittifak çatısı altında olacak ve seçmen iki parti için ayrılan alanda istediği partiye mühür vuracak. Verilen oy otomatik olarak ittifaka gidecek. Milletvekili listeleri de her parti için ayrı ayrı yazılacak. Partilerin oy oranına göre vekil dağılımı yapılacak ancak yüzde 10'luk baraj ittifak çatısı altındaki partileri etkilemeyecek, ittifakın aldığı oy oranı esas kabul edilecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılacak oy pusulasında ise parti amblemi kullanılmayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin adayı olarak seçime girecek. 

2019 seçimine de mevcut sistemle gidilecek. Yani D'hont seçim sistemi uygulanacak. Bazı büyük illerde seçim bölgesi sayısının artırılabileceği konuşuluyor. 5'li D'hont sistemi diye ifade edilen formüle göre, İstanbul Ankara gibi büyük iller 5 bölgeye bölünecek,10 ve üstü vekil çıkaran diğer iller ise iki bölgeli olabilecek. Burada amacın artık oy sorununu ortadan kaldırmak ve ittifakın çıkaracağı vekil sayısını artırmak olduğu kulislerde konuşuluyor. 2019 yılından sonra ise Türkiye'de seçim bölgesi sayısının artıralabileceği ve daraltılmış bölge sisteminin gündeme gelebileceği ifade ediliyor.