Zeytindalı Harekatı'nın 3'üncü yılı | Video

Video: Zeytindalı Harekatı'nın 3'üncü yılı | Video

3 yıl oldu. Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından biri gerçekleştirildi. Kahramanlık destanı yazıldı. 54 Mehmetçik şehit oldu. Resmi rakamlara göre, 4 bin 519 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin'e yönelik Zeytindalı Harekatı 58 gün sürdü. Mehmetçik, Afrin şehir merkezini terörden arındırdı. Bugün, Zeytindalı operasyonunun yıl dönümü. Peki, operasyon nasıl oldu? Detaylar haberimizde...

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK OPERASYONLARINDANDI

Afrin. Suriye'nin Halep şehrine bağlı ilçelerden biri. 6 beldesi bulunan ilçe 2 bin km kare yüzölçümüne sahip. 2012 yılında Esad rejimi Suriye'de başlayan çatışmaların ardından bölgedeki tüm kamu görevlileri ve askeri birliklerini çekti. Bölgenin boşalması ardından PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG, Afri'nde yönetimi ele geçirdi. Türkiye'nin tepkisi sert oldu. PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG'nin özerlik ilan ederek oluşturduğu alanlar terör koridoru ilan edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de böyle bir yapıya asla müsaade etmeyeceğini açıkladı.

OCAK 2018'DE AFRİN'E YÖNELİK OPERASYON BAŞLADI

Terör örgütünün Suriye'nin kuzeyinde kurmak istediği de facto yapı ve Akdeniz'e açılma hayalleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2018 Ocak ayında Afrin'e yönelik başlattığı operasyonla son buldu. Hava kuvvetlerine bağlı F-16 savaş uçakları, terör örgütünün mevzilerini vurmaya başladığında kara birlikleri de Afrin'e girmeye başladı. Afrine giren birlikler oldukça hızlı ilerlemeye başladı. Operasyonun ilk gününde Şinkal köyü PKK/YPG terör örgütünden arındırılan ilk yerleşim alanı oldu.

MEHMETÇİK BURSEYA DAĞI'NDA DESTAN YAZDI

Terör örgütünün en yoğun yığınaklarından biri Burseya Dağı'ndaydı. Teröristler yer altından bir birine bağlı kule şeklinde yapılar, yer altı tünelleri, metrelerce uzunluğunda hendekler inşa etmişlerdi. Operasyon sırasında şiddetli yağmur vardı. Hava şartları kötüydü. Yağmur araziyi çamura çevirmiş, yoğun sis görüşü engelliyordu. Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu birlikleri kahramanlık destanı yazdı. Kara harekatının başlamasıyla birlikte şehit haberi de geldi. Tunceli Komando Tugayı'nda görev yapan komandolardan Astsubay Musa Özalkan da başka bir bölgede Darmık Dağı çevresinde teröristlerle girilen çatışmada şehit oldu. Zeytindalı Harekatı'nın ilk şehidiydi.

KELTEPE'DEKİ ŞİDDETLİ ÇATIŞMADA 9 ASKER ŞEHİT OLDU

Mehmetçik arazide ilerleyişinin sürdürüyordu. Raco bölgesinde çatışmalar iyice şiddetlenmişti. Raco alınan ilk belde oldu. Mehmetçik, Afrin yolunda ilerleyişini hızla sürdüyordu. Afrin yolunda kilit noktalardan biri bin 83 rakımlı tepenin terör örgütünden alınması gerekiyordu. 9 askerimizin şehit olduğu çatışmada 76 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin yolunda terör örgütü en ağır darbelerden birini aldı. Bin 83 rakımlı tepenin alınmasıyla Türk askeri Afrin'in kapısını araladı. Bin 83 rakımlı Keltepe'nin ismi Şehitler Ölmez Tepesi olarak değişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu birlikleri, 12 Mart günü Afrin şehir merkezini doğu, batı ve kuzey hattından tamamen kuşattı. Sivillerin tahliyesi için güney hattı açık bırakıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri 5 gün boyunca sivillerin tahliyesini bekledi. Birleşmiş Milletler'in rakamlarına göre bu süre içinde Afrin şehir merkezinden yaklaşık 40 bin kişi tahliye edildi. Terör örgütü üyelerinin çoğu da kamuflajlarını çıkarıp sivillerin arasında Afrin'den ayrıldı.

Ve 17 Mart gecesi saatler 23.45'i gösterdiğinde Türk Özel Kuvvetleri, Afrin şehir merkezine operasyon başlattı. Operasyonunun başladığını Türkiye ve dünyaya CNN TÜRK duyurdu. Savaş uçakları ve obüsler gece boyunca terör mevzilerini vurdu. Özel kuvvetler sızma harekatıyla şehir merkezine girdi. Bu çatışmalarda 136 terörist öldürüldü. 18 Mart sabahı Afrin şehir merkezi tamamen teröristlerden arındırıldı.

AFRİN'E YÖNELİK ZEYTİNDALI HAREKATI 58 GÜN SÜRDÜ

Zeytindalı Harekatı 2 ay 4 gün sürdü. 6 belde 282 köy, 23 dağ ve tepe, 50 stratejik nokta olmak üzere toplamda 332 nokta terör örgütünden temizlendi. Resmi rakamlara göre, 4 bin 519 terörist etkisiz hale getirildi.

KAHRAMANLIK DESTANI YAZILDI, 54 ASKER ŞEHİT OLDU

Operasyonda 54 Mehmetçik şehit oldu, 236 Mehmetçik yaralandı. Cephede Türk Silahlı Kuvvetleri ile hareket eden Özgür Suriye Ordusu'ndan ise 320 şehit vardı.

Türkiye, tarihinde gerçekleştirdiği en büyük operasyonlardan birine imza attı. Zeytindalı Harekatı, kahramanlık hikayeleriyle teröre karşı gerçekleştirilen en önemli zaferlerden biri olarak tarihteki yerini aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS