Zırhlı amfibi hücüm aracı testi başarıyla geçti | Video

Video: Zırhlı amfibi hücüm aracı testi başarıyla geçti | Video

Deniz piyadesinin yeni aracı zırhlı amfibi hücum aracının testlerinde bir aşama daha geride kaldı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir aracın kendini düzeltme testini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Hem karada, hem de su da ilerliyor. Alabora olması durumunda içindeki mürettebata zarar vermeden kendini döndürebiliyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, amfibi deniz piyadelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirilen zırhlı amfibi hücum aracının “kendini düzeltme testini” başarıyla tamamladığını duyurdu. Demir, sistemin test görüntülerini de paylaştı.

Demir, paylaşımında test aşamasının önemini de anlattı. “Zırhlı amfibi hücum aracı kısaca ZAHA’nın “”zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda, içerisinde bulunan mürettebata zarar vermeden ve ilave bir sistem kullanmadan kendini döndürme özelliğine sahip”” olduğunu söyleyen Demir, bu test ile doğrulama faaliyetleri tamamlandığını ve artık kalifikasyon testlerine başlanacağını duyurdu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekat konsepti ve ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip. Gövde tasarımı suda direnci azaltmaya yönelik yapılan aracın güçlü su jetleri, denizde 7 knot, karada ise saatte 70 kilometre azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırıyor.

Yüzde 60 dik eğim tırmanabilen, yüzde 40 yan eğimde tutunabilen zaha, 90 santimetrelik dik engelleri ve 2 metre hendekleri de kolaylıkla geçebiliyor. Araç makineli tüfek ve otomatik bomba atar gibi silah sistemlerini barındıran komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne de sahip.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS