1 Temmuz 2017 Gündem Özel'in özeti

Video: 1 Temmuz 2017 Gündem Özel'in özeti

Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında genetiğin sırları; karakter ve kararlara etkileri ve DNA çalışmalarında gelinen nokta konuşuldu. Programa Tıbbi Genetik Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Ergün, Önleyici Tıp Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Fizyolog Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş konuk oldu. İşte 5 dakikada Gündem Özel'in özeti...

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Programdan öne çıkan başlıklar şöyle:

Öztürk: Genetik imkanın sınırı sonuna kadar kullanılmalı

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, genetik biliminin sınırlarından sonuna kadar faydalanılması gerektiğini belirtti. Öztürk, "Konuyu kestirip atmak yerine, imkan alanlarını, insanlığın dünyadaki yaşama kalitesinin yükselmesi ve sıkıntılarının giderilmesi gibi açılardan baktığınızda bu imkanın mutlaka sonuna kadar değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Fakat bunun istismar edilmesinin önüne geçilmesi lazım" dedi.

Erbaş: Saç dökülmesinin sebebi tek gen hastalığı değildir

Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, kelliğin sebebinin tek gen hastalığına bağlanamayacağını belirtti. Erbaş, "Damar sertliği, kalp yetmezliği, saç dökülmesi gibi olaylar tek bir gene bağlı değildir. Bin genin ortak bir havuzu olabilir. Ayrıca çevre faktörlerinin de etkisi vardır" dedi.

Çoruhlu: Az yemenin uzun yaşama etkisi var

Biyokimya - Anti-aging Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, az yemek yemenin uzun yaşama etkisi olduğunu belirtti. Çoruhlu, "Yiyecek miktarını azaltırsak, sadece az yemek bile uzun yaşama yönündeki sistemi aktive edebiliyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS