30 Temmuz 2017 Gündem Özel'in özeti

Video: 30 Temmuz 2017 Gündem Özel'in özeti

Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programına Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur, Psikolog Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Gökçen Erdoğan, Sinir Bilim Uzmanı Dr. Kerem Dündar ve Araştırmacı Vildan Ay konuk oldu. Programda aşk, evlilik, kadın - erkek ilişkileri masaya yatırıldı; boşanmaların, ihanetin ve mutsuzlukların sebepleri tartışıldı. İşte 9 dakikada Gündem Özel'in özeti...

Programdan öne çıkan başlıklar şöyle:

Sungur: Aşk bir görme kusurudur

Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur, mizahi bir tanımla aşkı bir görme kusuru, evliliği ise bu görme kusurunun tedavisi olarak tanımladı. Sungur, "Evlendiğiniz zaman, hayal ettiğinizi değil, olanı görürsünüz. Dolayısıyla aşk, hayal edilen ile gerçek arasındaki fark, fark edilinceye kadarki geçen süredir" dedi.

Erdoğan: Kadın detaycıdır ve senaryo üretir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, kadınların detaycı bir zihin yapısına sahip olduklarını belirtti. Erdoğan, "Erkek ve kadın birbirinden farklı. Çünkü kadın detaycıdır. Kadın detaycı olduğu için senaryo üretir. Bu çok fazla senaryocu olur ve erkeği yalancılıkla suçlarız" dedi.

Sık rastlanan boşanma nedenleri nelerdir

Dijital Girişimci Vildan Ay, evliliklerde sık rastlanan boşanma nedenleri hakkında konuştu. Ay, "Her üç evliden bir tanesi, şimdiki aklı olsa evlenmeyeceğini söylüyor. Evliliklerle ilgili genel bir memnuniyetsizlik var. Ama bu henüz büyük oranda boşanmaya dönmüyor" dedi.

Dündar: Çocuklar evlenmiyor, evlendiriliyor

Sinir Bilim Uzmanı Dr. Kerem Dündar, birilerinin sadece üzerlerindeki sorumluluğu atmak adına çocuklarını evlendirdiklerini söyledi. Dündar, "Ailenin bizim sosyolojik yapımızda bir karşılığı var. Aile denilen şeyin sosyal, temel taş olduğu her yerde ifade ediliyor. Öyle olunca da, benim çocuk ile onun çocuk bir sosyal taş olsun diye, aileler buna ön ayak olmaya çalışıyor" dedi.

Mutlu aşk yok mudur? 

Peki aşık olmak acı çekmek midir? Aşık olmanın sadece kötü yanları mı var? Ruhumuz hem aşık olup hem mutlu olabilir mi? Mutlu aşk yok mudur? Aşk konusunun ele alındığı Gündem Özel’de soruları yanıtlayan Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, “Bizim kültürümüzde bizim coğrafyamızda özellikle  aşkın arabesk dilde acısı, kaybetmiş olma hali ve  ulaşamama hali yansıması var. Bu coğrafyada üretilen sanat eserlerine bakıyorum, edebiyata, şiirlere ve  hep orada aşk gündemi var. Ve bu durum beni bu sonuca ulaştırıyor. Aşk bizi yaşama dahil motive eden bir güç. Aşk, bizi yaşama dahil motive eden bir güç ise bunu olumlu kullanma becerisini göstermeliyiz. Sağlıklı bir ilişki nasıl olur? Sağlıklı bir aile nasıl olur? Sağlıklı bir evlilik nasıl olur? Aşka kapılmanın çok kolay. Doğa insanın gözünü karartmaya hazır. Ve doğa insanın gözünü kör ederek, aslında insana bir hediye veriyor. Aşık olunan süre boyunca, aşık olunan kişinin kötü yanlarının görülmemesi, sadece iyi yanlarına odaklanılması durumunda, ilişkinin bitmesi ile geride çok güçlü bir sevgi kalacaktır.” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS