Sırrı Süreyya Önder sekreteryanın ne olduğunu açıkladı

Video: Sırrı Süreyya Önder sekreteryanın ne olduğunu açıkladı

Hükümet açıklamıştı, çözüm sürecinde sekreterya kurulacak. CNN TÜRK'te yayınlanan 5N1K programına katılan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, çözüm sürecinde müzakere heyeti ve sekreterya konusunda ilk kez detaylar verdi. Heyette kendisinin, İdris Baluken ve Pervin Buldan'ın olacağını söyleyen Önder, "Parlamento harici arkadaşlarımız olacak. Muhtemelen Hatip Dicle olabilir" dedi.

Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'ın sekreteryaya ihtiyacı konusunda "Büyük bir müzakere sürecine girilecek. Bozucu alanlar masaya yatırılacak. Bunlara çözüm seçenekleri üretilecek. Yukarıdan aşağı hiçbir barış önerisinin kalıcı olması mümkün değil. 9 ana başlıkta, güvenlik, eğitim, kadın, hakikatle yüzleşme gibi başlıklar için Pervin Buldan, ben, İdris Baluken olacak. Kadın hareketinden bir arkadaş yer alacak. Ve Hatip Dicle olacak. Sekreterya böyle olacak. Devletle görüşmeleri siyasetle görüşmeleri yapacak bu sekreterya. 5 kişilik sekreterya müzakere heyetinin de bir parçası olacak" dedi.


Sekreteryanın ne zaman çalışmaya başlayacağını dair soruya ise Önder, "Önümüzdeki haftadan itibaren devreye girmeli diye düşünüyorum" yanıtını verdi.


"Müzakere heyetinde Kandil’den bir temsilci olacak mı?" sorusu üzerine “Şu an konuşulmadı. Ama olmalı” diyen Önder, sekreteryanın haftada 3-4 gün çalışabileceğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS