22 Ekim 2017 Gündem Özel özet

Video: 22 Ekim 2017 Gündem Özel özet

Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel'in konukları Yazar Tarık Tufan, Komedyen - Yazar Kaan Sekban, Sinirbilim Uzmanı Prof. Dr. Sinan Canan, Sufi Yazarı Musa Dede, Psikolojik Danışman Doç. Dr. Zümra Atalay Özyeşil oldu. Programda insanoğlunun varoluştan bugüne anlam arayışı konuşuldu. İşte 9 dakikada Gündem Özel'in özeti...

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


Programdan öne çıkan başlıklar şöyle:


Tufan: İnsan aslında insanı arıyor


Yazar Tarık Tufan, insanın mana arayışından çok insanın aslında insanı aradığını söyledi. Tufan, "İnsan bizzat kendisi yitiktir. Bu aradığımız şey, bir manadan ziyade insanın kendisidir diye düşünüyorum. Yani insan, insanı arıyor aslında. Kaybettiği şey bizzat kendisidir" dedi. 


Dede: Biz manamızı bulduğumuzda insan oluruz


Sufi Yazarı Musa Dede, insanın manasını bulduğunda gerçek anlamda insan olduğunu söyledi. Dede, "Bizim hakikatimiz mana aslında. Biz manamızı bulduğumuz zaman insan oluyoruz diye düşünüyorum. Onun için bu bizim doğamızda var. Bu bizim yitik hazinemiz. Biz dürtüsel olarak da, bunun peşinde insanlığımızın arayışı içindeyiz" dedi.


Sekban: Hayatın anlamını gerçekten sorgulamıyoruz


Komedyen - Yazar Kaan Sekban, insanların gerçek anlamda hayatın manasını sorgulamadığını söyledi. Sekban, "Bugün baktığınızda modern insanın, yoga yapmak için gittiği spor salonlarında yaptığı şey aslında hayatın anlamını aramak değil. Kendimizi sorgulayıp, aslında hapsettiğimiz o konfor alanlarının dışına çıkmaya cesaret ettiğimiz an, aslında hayatın anlamını aramaya başlıyoruz " dedi.


Canan: Konfor içinde çürüyen canlılarız


Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan, insanları konfor içerisinde çürüyen canlılara benzetti. Canan, "Biz konfor içinde çürüyen canlılarız. Konfor girdiğimiz, her şey rutine bindiği zaman, bize meydan okuyan bir durum olmadığı zaman, yavaş yavaş iflas ediyor, geriye doğru gidiyoruz. Ne zaman ki bir zorlama, sınırımızı kırmamız gereken bir durum karşımıza çıktığında, bunu aşmaya gayret ettiğimizde bir hoşluk hissi geliyor" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS