Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, CNN TÜRK'te imar barışıyla ilgili bilgi verdi

Video: Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, CNN TÜRK'te imar barışıyla ilgili bilgi verdi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yürürlüğe giren "İmar barışı" ile ilgili CNN TÜRK'te bilgi verdi. Özhaseki, Cuma günü başlayan başvuruların 12 milyonu bulmasını beklediklerini ifade ederek, "<a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'de 55-60 milyonu ilgilendiren bir yasa bu" dedi. İmar aflarının 1960'larda başlayan göçler karşısında devletin bir hazırlığının olmaması nedeniyle bir zorunluluk olduğunu bildiren Özhaseki, geçmişte 13 imar affı çıkarıldığı bilgisini verdi. Bakan Özhaseki, kaçak yapılaşma cezalarının 5 yıla kadar artırıldığını da hatırlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yürürlüğe giren "İmar barışı" ile ilgili CNN TÜRK'te bilgi verdi. Özhaseki, Cuma günü başlayan başvuruların 12 milyonu bulmasını beklediklerini ifade ederek, "Türkiye'de 55-60 milyonu ilgilendiren bir yasa bu" dedi. İmar aflarının 1960'larda başlayan göçler karşısında devletin bir hazırlığının olmaması nedeniyle bir zorunluluk olduğunu bildiren Özhaseki, geçmişte 13 imar affı çıkarıldığı bilgisini verdi. Bakan Özhaseki, kaçak yapılaşma cezalarının 5 yıla kadar artırıldığını da hatırlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, CNN TÜRK'te katıldığı Hafta Sonu programında "imar barışıyla" ilgili bilgiler verdi.

'55-60 milyonu ilgilendiriyor'

Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Özhaseki, Cuma günü öğleden sonra müracaatların alınmaya başladığını hatırlatarak, şunları söyledi: "Türkiye'de her zaman flaş gündemler var, bunlar bu yüzden geride kalıyor bu yüzden. Meclis biraz erken kapandığı için duyurma imkanı olmadı. Bizim yaptığımız hazırlık işin başı. Arkasından imar ve kentsel dönüşüm yasaları geliyordu. 100 maddelik bir hazırlığımız vardı. Haliyle biz diğerlerini bıraktık, yasa çıktı. Neredeyse bizim sitelere 100 binden fazla giriş var. En son girilen sayıları teyit eden de 10 bini geçmiş. Tahmin ediyorum 12 milyonu bulacak. Türkiye'de yüzde 60'lar civarında imara aykırılık olduğunu biliyorum ama aykırı olmayan yerlerde de ufak tefek eklentiler varmış. Her halde benim şahsi kanaatim şu; Türkiye'de 80 milyon yaşıyorsa, 55-60 milyonu ilgilendiren bir yasa bu."


PROGRAMIN TAMAMI

'Göçler karşısında devlet tedbir almamış'

İmar affı ile kural ve yasalara uymayanların "ödüllendirildiği" eleştirisini de yanıtlayan Özhaseki, şunları söyledi: "1950'lerde, 1960'larda göç başlamış, biz onları devlet olarak karşılayıp, şuraya evinizi yapabilirsiniz demedik. Rahmetli Özal bazı uzmanlar getirip Mamak'ı göstermiş. Onların ilk sorusu, 'Bu insanlar gelirken siz neredeydiniz?' demiş. 'Niye tedbir almadığınızı biz sorgulayamayız ama iki çizgi çekseydiniz bir düzen olurdu' demişler."

Bugüne kadar 13 imar affı çıkarılmış

CHP, Demokrat Parti ve Özal döneminde 13 imar affı çıkarıldığını belirterek, "Bizim AK Parti döneminde de imar affı değil ama elektrik ve suyun bağlanmasıyla ilgili bir düzenleme yaptık. Bu imar afları da tetiklemiş tabi. Yüzde 60 civarında kaçak yapı var Türkiye'de. Bunun önleme cezaları artırmak. En son Yargıtay Ceza Genel Kurulu bir karar almış. Kararında, 'Kaçağı giderme imkanın vardı, süre verilmişti ama sen yine yapmadın' diyor. Biz bunu belediyelerimize yayacağız. Bundan sonra imar kaçağına 1 yıldan 5 yıla kadar ceza var" diye konuştu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS