hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  25 Temmuz 2017 Ne Oluyor?'un özeti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Şirin Payzın'ın sunduğu 25 Temmuz 2017 tarihli Ne Oluyor? programına, Akademisyen Doç. Dr. Mehmet Şahin, CHP İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan, Hukukçu Uğur Poyraz, Gazeteci Nevzat Çiçek ve Gazeteci Çetiner Çetin konuk oldu. Programda, iç tüzük tartışmaları, Almanya ile gerilim ve Mescid-i Aksa krizi masaya yatırıldı. İşte 6 dakikada programdan öne çıkan başlıklar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Programdan öne çıkan başlıklar şöyle:

  Yargılamalar bağımsız değil mi?

  Hukuçu Uğur Poyraz Cumhuriyet Gazetesi davasının iddianamesini ve savunmaları değerlendirdi. Poyraz yapılan savunmaların 'olmayana cevap verme' şeklinde geliştiğini söyleyerek, "Tek tek manşetler soruluyor. Herkes aynı manşeti aynı anlayacak diye bir şey olamaz. Mahkemeler üzerine manevi baskılar kuruluyor. Eğer bu yargılamalar bağımsız ve tarafsız yapılıyor olsaydı, bugün bu koltukta ben değil, Akın oturabilirdi" dedi.

  Basında 'terör' kavramının tanımı nedir?

  Gazeteci Nevzat Çiçek, Cumhuriyet Gazetesi davasının çıkış noktası olan 'MİT tırları' haberini hatırlatarak, "Terör tanımı bizim ülkemizde basın - yayın üzerinde hala net bir alan değil. Sınırları belirsiz. Şartlar uygunsa yaptığınız bir haberle ilgili olarak ödül de alabilirsiniz, yarın durum değişir aynı haberde dolayı 'hain' olup, cezalandırılabilirsiniz" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Poyraz: Hiçbir makam ağlama makamı değil

  Hukukçu Uğur Poyraz, Büyükada tutuklamalarını değerlendirirken, "Hakimler kararlarıyla konuşur. Verilen kararlar şüpheden uzak, hem vicdanen hem de hukuken tatmin etmek zorundadır ve buna 'gerekçe' denir. Anayasa'nın 36. maddesi "Mahkemelerin kararları gerekçeli olmak zorundadır" der. Ama bizim Türk yargısının bir hastalığı var; biz gerekçe yazmayı hiç sevmeyiz" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA