20 yıl sonra bakıcılarını gören şempanzelerin mutluluğu

20 yıl sonra bakıcılarını gören şempanzelerin mutluluğu

Denek olarak kullanılan ve laboratuvarda tutulan şempanzeleri kurtaran bakıcıları, tam 20 yıl sonra şempanzelerle tekrar biraraya geldi. Şempanzelerin bakıcılarını karşıladığı o anlar izleyenlerin gözlerini yaşarttı. İşte o görüntüler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'de hayvan davranışları uzmanı Linda Koebner, Louisiana'daki bir şempanze barınağını ziyaret etti. Bu özel bir ziyaretti.

Şempanzelerden bazıları 25 yıl önce bir hepatit araştırma laboratuvarında tutuluyordu. Koebner, o tarihlerde şempanzelerin kafeslerinden çıkıp vahşi doğaya uyum sağlamalarına yardımcı olmuş, onları deney hayvanı olmaktan kurtarıp, bir barınağa yerleştirmişti.

Hayvan davranışları uzmanı, şempanzelerle birlikte barınakta 4 yıl geçirmişti. Tam 20 yıl sonra barınağa geri döndü. Döndüğünde, Koebner'ın eğittiği şempanzelerden sadece birkaçı oradaydı. Ancak şempazeler Linda Koebner'ı hatırladı.

Şempanzelerin Koebner'ı karşılama şekli, tam bir vefa örneğiydi. Duygusal anlar yaşandı. Şempanzeler eğitimcilerine bir insan gibi sarılarak özlem giderdi. Şempanzeler uzun süre bakıcılarının yanından ayrılmadı. Linda Koebner da tüm günü onlarla geçirdi.