'Aşkın kendisi aşık beyinden daha güzeldir'

Video: 'Aşkın kendisi aşık beyinden daha güzeldir'

Aşık beyin herkesin matrisine göre herkeste farklıdır ama tanımlarına ve kodlarına bir bakıp biraz daha değiştirmeyi teklif edelim.

Aşık beyni inceleyen bilim insanları insanların uyuşturucu kadar ciddi bağımlılıklarda aktive olan beyin bölümlerinin aşkta da aktive olduğunu tespit etmişler. Yani aşık beyinde dopamin tetiklenir, kayıp ve kazancı- mükafatı çalıştırır ve bağımlılıkla eş düzeyde bir reaksiyon gösterir.

Aşık beyin her kime aşık olmuşsa o kişiyi ve onun sevgisini “mükafat” sayar.

Beyin matrisinde kayıp, kazanç ve mükafat sisteminde aşırılıklar ve denge bozuklukları olan kişilerde tanımlar, eylemler ve duygular da bozulur. Yanlış anlama, kavga dili, korkma ve kaçma, geri çekilme ya da ısrar, platonik ve imkansızlığa tutulma, stalklama ya da aşırı kıskançlık kazanç ve kayıp tanımlarıyla hipotalamusun emir komuta hatalarının sonucudur.

Aşık beyin dopamin salgılar ve tam tersi dopamin yükseldiğinde aşık oluruz. Hazlarımıza ve güdülerimize göre eşleşiriz. Cinsellik ya da romantizm güdüleri ya da dopamin salgılandığı sırada beyinde aktive olan ihtiyaca ve baskıya göre denk gelinir. Hangi konuda hazzı yükseltmek istiyorsa ya da haz duyuyorsa ya da korkuyorsa ona göre biriyle eşleşmeler başlar. Çekim yasası da denir buna.

Betül Yergök, hem avukat hem yaşam koçu ve özel olarak nörobilim üzerine çalışıyor. Tüm duygu ve davranışlarımızın, tüm yaşam sürecimizin beyindeki seyrini, beynin yönetimini ve daha iyi bir hayat için iyi bir “Beyin Orkestrası Şefi” olmayı anlatıyor.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS