Devlet hastanelerinde kürtaj yasal, ancak ulaşılabilir değil

  1. Yaşam
Video: Devlet hastanelerinde kürtaj yasal, ancak ulaşılabilir değil
<a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'de kürtaj yasası 10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı kürtajla sonlandırılmasına izin veriyor. Ancak,, izin, kağıt üzerinde kalıyor. Türkiye'de hizmet veren 431 devlet hastanesinden sadece 34'ünde isteğe bağlı kürtaj hizmeti fiili olarak veriliyor. Araştırma, Kadir Has Üniversitesi tarafından ekim ayında yayımlandı.

Türkiye'de kürtaj yasası 10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı kürtajla sonlandırılmasına izin veriyor. Ancak,, izin, kağıt üzerinde kalıyor. Türkiye'de hizmet veren 431 devlet hastanesinden sadece 34'ünde isteğe bağlı kürtaj hizmeti fiili olarak veriliyor. Araştırma, Kadir Has Üniversitesi tarafından ekim ayında yayımlandı.

Kürtaj, dünyada  ve Türkiye'de her zaman çok tartışılan bir konu oldu. Yasalar 10 haftaya kadar gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtajla sonlandırılmasına izin veriyor. Yasalar izin veriyor vermesine de hastaneler yapmıyor. Yani kürtaj yasal ama ulaşılabilir değil.

Kadir Has Üniversitesi toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları merkezi işte bunu araştırdı ve yayınladı. Üniversite, kadın doğum bölümleri bulunan 431 devlet hastanesini tek tek aradı.

431 devlet hastanesinden sadece yüzde 7.8'i yasal 10 haftaya kadar olan gebelikleri isteğe bağlı olarak sonlandırıyor, kürtaj hizmeti veriyor. Yani 81 ilden 53'ünde isteğe bağlı olarak kürtaj hizmeti veren devlet hastanesi yok.

Araştırma yapılan 431 devlet hastanesinin yüzde 78'i ise  ancak tıbbi bir zorunluluk varsa kürtaj hizmeti veriyor. Devlet hastanelerinden % 11,8'i kadın doğum bölümleri bulunmasına rağmen kürtaj hizmeti vermiyor. Araştırmaya göre, iletişime geçilen 431 hastaneden %1,4'ü ise  kürtaj yapıp yapmadıkları konusunda bir dönüş yapmamış.

Hastanelerin yasal sınırlar içinde kürtaj hizmeti verip vermedikleri bölgelere göre de değişiyor. Örneğin Batı Marmara ve Doğu Karadeniz bölgesinde 1,462,4442 doğurganlık çağında kadın bulunmasına rağmen, bu bölgelerde isteğe bağlı olarak kürtaj servisi veren devlet hastanesi yok.

Yani, devlet hastanelerinde kürtaj yasal ama yaptırmak çok zor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS