Hakan Çelik: Elektrik yok, su yok...

Hakan Çelik: Elektrik yok, su yok...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyaretindeki gazetecilerin arasında bulunan Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, izlenimlerini canlı yayında anlattı. Ebru Baki'nin sunduğu Parametre programına katılan Çelik, Afrika'daki yoksulluğa ve insani yardımlar konusuna değindi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyareti süresince gezdiği ülkelerdeki yoksulluktan bahsetti. Çelik, "Bu coğrafya, Doğu Afrika, yoksulluğun gerçekten felaket boyutunda yaşandığı bir coğrafya. Korkunç bir yoksulluk var. 500 dolar civarında milli gelir. Ve sokağa çıkıp baktığınız zaman 1 doların altında günlük yaşamlarını sürdürmek zorunda olan insanlar. Hiçbir şey yok. Elektrik yok, su yok, hiç bir üretim yok" dedi. 

Afrika'ya yapılan insani yardımlara da değinen Hakan Çelik, "Batılı ülkelerin ve Birleşmiş Milletler'in burada nasıl sömürgeci bir miras bıraktıklarını gördüm. Gerçekten Türkiye'yi, bu konuda adım atan bütün kurumlarımızı ben kutluyorum. AFAD'ı, TİKA'yı, Kızılay buralara çok ciddi insani yardım götürüyorlar" dedi.