Okullardaki gizli tehlike: Zorbalık

Okullardaki gizli tehlike: Zorbalık

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Son dönemlerde okullarda ve okul önlerinde akran zorbalığı giderek artmaya başladı. Peki aile çocuğunun zorbalığa uğradığını nasıl anlayabilir? Detayları, CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, Pedagog Pelin Hazer ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Okullardaki akran zorbalığı giderek artıyor. Kimi fiziksel, kimi ise psikolojik saldırılara maruz kalıyor. Dışlama, tehdit, alay, hakaret etme, eşyalarına el koyma… Akran zorbalığı okuldan internete her alanda çocukların kâbusu haline geldi. Akran zorbalığı fiziksel, siber ve psikolojik zorbalık olarak 3'e ayrılıyor. Siber zorbalık, çocuğun sanal ortamda uğradığı zorbalık. Psikolojik zorbalık ise küçümseme, aşağılama gibi sözel eylemleri kapsıyor.

Pedagog Pelin Hazer, “Aile içindeki iletişimin giderek azalması bunun en önemli biri olarak kabul edebiliriz. Bir öğrenci tarafından kasıtlı olarak dengesiz olarak veya tekrar eden bir şekilde olumsuz davranışlara maruz kalma şekli olarak tanımlayabiliriz. Fiziksel zorbalık dediğimiz zorbalık bu çocuğun fiziksel olarak arkadaşları tarafından uğradığı zorbalıktır. Uyku düzeninde bozulma olabilir. Servise binmek istemiyorsa, çok içine kapanıyorsa, göz önünde olmak istemiyorsa zorbalığa maruz kaldığını düşünebiliriz.” ifadelerini kullandı.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber