13 kişide mutant DNA'sı bulundu

13 kişide mutant DNA'sı bulundu

13 kişide mutant DNA'sı bulundu

Çok sayıda bilim insanının katıldığı araştırmada, 589 bin 306 kişinin DNA yapısı incelendi ve 13 kişinin DNA’sında mutasyon görüldüğü belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Habertürk'ün haberine göre doğaüstü güce sahip, süper kahramanları konu edinen dizi ve filmler son yıllarda izlenme rekoru kırıyor. Süper güçlere sahip insanların varlığı kanıtlanmamış olsa da ABD’nin New York kentindeki Mount Sinai Hastanesi’ne bağlı Icahn Tıp Okulu’nda 2014’te bu yönde başlayan araştırmada, süper kahraman DNA’sının bulunduğu açıklandı.

Çok sayıda bilim insanının katıldığı araştırmada, 589 bin 306 kişinin DNA yapısı incelendi ve 13 kişinin DNA’sında mutasyon görüldüğü belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre, bu 13 kişi dünyadaki tüm ağır hastalıklara karşı dirençli.

Ölümcül hastalıklara çare olabilirler

Prof. Dr. Stephen Friend’in liderliğinde yürütülen ve Nature Biotechnology Dergisi’nde yayımlanan araştırmanın sonuçlara göre, normal şartlarda çok uzun süre önce hayatını kaybetmesi gereken kişiler, DNA’larındaki mutasyonlar nedeniyle yalnızca hayatlarına devam etmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürüyor. Araştırmacıların “İyileşme Projesi” olarak adlandırdığı çalışma sayesinde, 13 kişinin DNA’sı üzerinde yapılacak çalışmalarla ölümcül hastalıkların çaresinin bulunabileceği düşünülüyor.

Her yerde aranıyorlar

Ancak bilim insanlarının önünde büyük bir engel var. 2 yıldır süren çalışmaya katılan kişilerin doldurduğu formların araştırma kuralları gereği anonim olması nedeniyle, süper kahraman DNA’sı sahibi 13 kişinin kim olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değiller. Araştırma ekibi bu kişilerle hiçbir bağlantı kuramıyor. Bilim insanları, şimdi bu 13 kişiyi bulup bilim dünyasında çığır açacak çalışmayı tamamlamak istiyor.