42 yıllık baharatçıdan vatandaşlara uyarı... "Faydalı bitkilerin yanında zehirli bitkiler de var"

Türkiye’nin birçok yerini etkisi alan soğuk hava, kış günlerinin vazgeçilmez içeceği bitki çaylarına rağbeti arttırdı.Havaların sıcaklığı sık değişmesinden salgın hastalıklar artıyor. Bu yüzden insanlar ilk olarak bitki çayları gibi doğal yöntemlere başvuruyor. Soğuk havalar bitki çaylarına rağbeti artırırken, aktarlarda en çok zencefil, zerdeçal, tarçın, ıhlamur, adaçayı gibi şifalı bitkiler ile çeşitli bitkilerin bir araya getirildiği karışımlar satılıyor. Ancak, aktarlar şifalı bitkilerin sayılamayacak kadar çok yararının yanında, içerikleri nedeniyle çeşitli hastalıklarla ilgili zararları da olabileceği, dolayısıyla bilinçli kullanılması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor.
''Hazır çekilmişlerin yüzde 90’ı katkılı''
Mersin’in en işlek caddelerinden Silifke Caddesi üzerinde 42 yıldır baharatçılık yapan Mahmut Karadayı, kendisinin bile bilmediği birçok bitkinin olduğunu belirterek, "Özellikle vatandaşlar zehirli bitkiler konusunda dikkatli olsun. Birde gözüyle görmediyse hazır çekilmiş hiçbir bitki çayını almasınlar. Çünkü hazır çekilmişlerin yüzde 90’ı katkılı" dedi.
"Hasta olmadan önce bitki çayı içmek gerekir"
Kimsenin hasta olmasını istemeyen Karadayı, ''Biz bir şeyler satalım diye insanlar hasta olsun demek çok yanlış. Hasta olduktan sonra gelmenin bir manası da yok. Ama bizde tam tersi. Bize lazım olan her şey doğada var.'' diye konuştu.
''Bunlar hep abartılı şeyler''
''Vatandaş da her denilen şeyle koşmasınlar. Televizyonlarda hergün bir şey çıkıyor. Vatandaşları uyarıyorum. Her zaman bir şey çıkıyor ama onlar kısa süreli sonra bir işe yaramıyor. Bunlar hep abartılı şeyler'' diyerek sözlerini ekledi.
"Faydalı bitkilerin yanında zehirli bitkiler de var"
Ayrıca bitki karışımlarının içinde zehir bulunduğunu, satışı yasak olduğunun bilinmesini gerektiğini vurguladı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS