470 bin çocuk dersini açık havada yaptı

470 bin çocuk dersini açık havada yaptı

Tüm dünyada gerçekleştirilen ve Türkiye’de Aktif Yaşam Derneği’nin hayata geçirerek çocukları açık havada deneyimleyerek öğrenmeye çağırdığı “Okul Dışarıda Günü”, 17 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirildi. Projeye Türkiye’nin dört bir yanında 3 binden fazla okuldan 470 bini aşkın çocuk katıldı.

Tüm dünyada 2016 yılından bu yana Project Dirt tarafından sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halinde hayata geçirilen Okul Dışarıda Günü, 17 Mayıs Perşembe günü Aktif Yaşam Derneği tarafından dünya çapında projeye destek veren OMO’nun katkılarıyla ilk kez Türkiye’de de gerçekleştirildi.

Dışarıda oyun oynamanın, keşfederek ve deneyimleyerek öğrenmenin çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığının yanı sıra iletişim becerileri ve yaratıcılıklarının gelişimi için de önemli olduğunu vurgulamayı hedefleyen Okul Dışarıda Günü’ne Türkiye’nin dört bir yanındaki 3 binden fazla okuldan 470 bini aşkın çocuk katıldı. 

Okul Dışarıda Günü’ne katılan okullardan İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Çocuk Gelişimi ve Erken Çocukluk Eğitimcisi ve Uluslararası Oyun Derneği (IPA) Türkiye Temsilcisi kimliğiyle tanınan Okul Dışarıda Günü sözcüsü Prof. Dr. Belma Tuğrul, Aktif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Şule Serter, projenin destekçisi OMO markası adına Unilever Türkiye Çamaşır Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Handem Çelenkler ve ev sahibi olarak İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren katıldı ve öğrencilerin öğrenme deneyimini yakından takip etti.

Öğrenciler Türkçe-İngilizce, Matematik, Fen ve Teknoloji, Görsel Sanatlar ve Aktif Oyunlar istasyonlarında birbirinden farklı oyunlar ile açık havada öğrenme deneyimini yaşadılar.

“Projenin ilk yılında hedefimizi aştık ve 470 binden fazla çocuğa ulaştık”

Aktif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Şule Serter, “2008 yılından bu yana toplumda aktif yaşam tarzını yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Bu anlamda açık havada deneyimleyerek öğrenmenin getirilerine dikkat çekmeyi hedefleyen, 2012 yılında İngiltere’de doğan ve 2016 yılında Project Dirt’ün katkılarıyla tüm dünyaya yayılarak 2,5 milyondan fazla çocuğun hayatına dokunan Okul Dışarıda Günü, bu hedefimizle birebir örtüşüyordu. Ne mutlu ki Okul Dışarıda Günü’nü Türkiye’deki çocuklarla buluşturduğumuz ilk yıl için belirlediğimiz 200 bin öğrenci hedefini aştık ve 470 bini aşkın çocuğa ulaşarak derslerini açık havaya taşımayı başardık. Birbirini tamamlayan sınıf dersleri ve açık havada deneyimleyerek öğrenmenin sadece bugünle sınırlı kalmamasını ve tüm yıla yayılmasını umuyoruz” dedi.

Prof. Dr. Belma Tuğrul: “Açık havada eğitim öğrencilerin başarısını yüzde 72 oranında artırıyor”

Çocukların “düzen” kavramını anlamaları açısından okulun önemine dikkat çeken Prof. Dr. Belma Tuğrul, “Yapılan araştırmalar sınıf eğitiminin açık hava ile desteklenmesinin matematikten fen bilimlerine kadar tüm derslerde öğrencilerin başarısını yüzde 72 artırdığını gösteriyor. Çünkü dışarıda zaman geçirmek çocukların yaratıcılıklarını besliyor, sorun çözme yeteneklerini geliştiriyor, duygusal ve entelektüel gelişimlerini destekliyor” dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS