5 Vakit Namaz Kılınışı: 5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır? Vakit Namazları Kaç Rekattır? Okunan Dualar Neler?

5 Vakit Namaz Kılınışı: 5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır? Vakit Namazları Kaç Rekattır? Okunan Dualar Neler?

Her günün belli vakitlerinde kılınması farz olan beş farklı namaz bulunuyor. Bunların kılınma vakitleri ve rekat sayıları birbirinden farklıdır. Her vakit namazın belli bir sayısı vardır. Kılınması kadın erkek her Müslümana farz olan namazlar şunlardır. Sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazı ve yatsı namazıdır. Bu namazların her biri farklı sayıdadır.

Beş vakit namazın her biri kılınacağı zaman gerekli durumlarda gusül abdestli alınmış olmalı ve her namaza ise, namaza abdesti ile başlanmalıdır. Namaz abdesti olmadan namaz kılınamaz. Sonrasında ise namaz kılınacak yerin ve namaz sırasında giyilen kıyafetin ve vücudun temiz olması gerekir. Namaz öncesi şartların yerine getirilmesinden sonra artık namaza başlanabilir.

5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

Kılınacak olan her beş vakit namaza ilk olarak niyet edilerek başlanır. Örneğin sabah namazı kılınacak ise ve bu namazın ilk olarak sünneti kılınacağı için " Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının iki rekat sünnetini kılmaya" denilerek niyet edilir. Ardından "Allahu Ekber" denilerek vakit namaza başlanır.

Erkekler bu sırada ellerinin avuç içleri kıbleye bakacak şekilde ve baş parmakları kulak memesine değdirilerek tekbir alırlar. Bayanlar ise, namaza başlarken ellerini göğüs hizasında kıbleye bakar şekilde tekbir alırlar. Ardından erkekler ellerini göbek hizasında sağ eli sol elin üzerine koyup baş parmak ve seçe parmak ile sol elin bileğini kavrayarak bağlarlar.

Kadınlar ellerini göğüs hizasına koyup sağ el son elin üzerine gelecek şekilde bağlarlar. Eller bağlandıktan sonra ise ilk olarak Sühaneke okunur ve ardından Eüzü besmele çekilip Fatiha süresi okunur. Fatiha suresi okunduktan sonra " Amin" denir ve ardından namaz sürelerinden biri okunur.

Daha sonra "Allhu Ekber" denilerek rükûya gidilir. Rükûda iken üç defa

"Sübhâne Râbbiye'l-Azim" denilir ve ardında doğrulur. Doğruluş esnasında ise "Semi Allahu li-men hamideh"denilir ve tam olarak doğrulunca da "Rabbenâ leke'l hamd"
denilir ve ardından "Allahu Ekber" denilerek secdeye gidilir. Secdede iken üç defa:
"Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denilir. Sonrasında "Allahu Ekber" denilerek oturulur ve ardından
tekrar "Allahu Ekber" denilerek secdeye gidilir ve secdede yine üç defa :
"Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denilir. Secdeden "Allahu Ekber" denilerek ayağa kalkılır ve bu şekilde namazın birinci rekatı tamamlanıp ikinci rekat başlamış olur.

Vakit Namazları Kaç Rekattır?

Her vaktin namazının rekat sayısı farklı olmaktadır. Buna göre;

- Sabah namaz; ı iki rekatı sünnet ve iki rekatı farz olmak üzere toplam dört rekattır.
- Öğle namazı; dört rekatı ilk sünnet, dört rekatı farz ve iki rekatı son sünnet olmak üzere toplam on rekattır.
- İkindi namazı; dört rekat sünnet ve dört rekat farz olmak üzere toplam sekiz rekattır.
- Akşam namazı; üç rekatı farz, iki rekatı sünnet olmak üzere toplam beş rekattır. (Akşam namazının diğer vakit namazlardan farklı olarak ilk farzı kılınır)
- Yatsı namazı; dört rekatı ilk sünnet, dört rekatı farz, iki rekat son sünnet ve 3 rekat vitir olmak üzere toplam on üç rekattır.

Okunan Dualar Neler?

Beş vakit namazların her birinde okunan namaz duaları vardır. Bunlar;

- Fil Suresi,
- Kureyş Suresi,
- Maun Suresi
- Kevser Suresi
- Kafirun Suresi
- Nasr Suresi
- Tebbet Suresi
- İhlas Suresi
- Felak Suresi
- Nas Suresi

Namazda Kur'andan Bir Ayet Okunabilir Mi?

Beş vakit namaz sırasında namaz duaları yerine dileyen Kur'an'dan bir ayet okuyarak da namazını kılabilir. Bunda herhangi bir sakınca yoktur.

Namazlarda Son Oturuşta Hangi Dualar Okunur?

Namazlardaki son oturuşlarda; Allahümme salli, Allahümme barik ve bunların sonrasında da Rabbena duaları okunur. Bu duaları okumak sünnet olup okumadan namazlarını bitirenlerin namazı bozulmaz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS