669 çocuğu Naziler'den kurtaran unutulmayacak kahraman

II. Dünya Savaşı'nda Nazi işgali altındaki Çekoslovakya'da yaşayan 669 Yahudi çocuk şu anda hayatta olmalarını bir tek kişiye borçlular: Sir Nicholas Winton.Savaş sırasında bankerlik yapan Sir Nicholas Winton, Alman işgali altındaki Çekoslovakya'nın Prag kentinden sekiz tren ayarlayarak 669 çocuğun, Almanya üzerinden Britanya'ya kaçırılmasını sağladı.

Winton, bu yolla o çocuklarının hayatlarını kurtardı.

Winton 669 çocuğun hayatını kurtardı ama içinde hep o son vagonun acısı kaldı.

Winton'ın ayarladığı dokuzuncu tren, savaşın başlamış olmasından dolayı Prag'ı terk edememiş ve içindeki 250 çocuktan bir daha haber alınamamıştı.

Kurtardığı çocukların her birine aile bulan Winton'a Polonya ve Çekoslovakya'dan 1200'den fazla Yahudiyi soykırımdan kurtaran Alman işadamı Oskar Schindler'den esinlenerek 'Britanyalı Schindler' deniliyordu.

Dünya ise Winton'ın kahramanlığını ancak 50 yıl sonra öğrendi. Sir Nicholas Winton, kahramanlığı hakkında kimseye tek bir laf bile etmedi. Bu inanılmaz öykünün ayrıntıları eşi sayesinde ortaya çıktı.

Eşi bu olayı öğrendikten sonra bir televizyon yapımcısıyla görüştü ve Winton'un kahramanlığı herkese anlatıldı.

Ama Winton'un program hakkında bilmediği bir şey vardı. O gün stüdyoya izleyici olarak gelenlerin hepsi Winton'un kurtardığı çocuklardı. Sunucu, 'Aranızda Winton'ın kurtardığı çocuklardan biri var mı?' diye sorduğunda hepsi birden ayağı kalktı. Winton o an gözyaşlarına hakim olamadı.

Sir Nicholas Winton 1 Temmuz 2015'ta hayatını kaybetti.

Dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron ardından şunları söyledi:

"Dünya muhteşem bir adamı kaybetti. Sir Nicholas Winton'ın birçok çocuğu Holokost'tan kurtaran insanlığını hiçbir zaman unutmayacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS