Adana'da kurşun geçirmez takım elbise üretildi

Anada'da içerisinde poloten ve karbon nanotüp kullanılarak özel olarak geliştirilen kurşun geçirmez takım elbise üretildi. Kanada'da üretilen benzeri 20 bin dolara (yaklaşık 95 bin lira) satılırken Adana'da üretilen kurşun geçirmez takım elbisenin fiyatı 7 bin 500 lira. Firma sahibi Zeynel Savun, Brezilya ve İtalya'dan takım elbise için sipariş verildiğini söylüyor.Adana’da, içerisinde poloten ve karbon nanotüp kullanılarak özel olarak geliştirilen kurşun geçirmez takım elbise üretildi. Takım elbisenin üreticisi Zeynel Savrun, kurşun geçirmez takım elbisenin ağırlığı 2,5 kilo olduğundan rahatlıkla kullanılabileceğini, özellikle siyasetçilerin, iş adamlarının herhangi bir saldırı anında yaralanmasını veya ölümünü engelleyecek bir ürün olduğunu söyledi.
Steril Sağlık ve Teknoloji Ürünleri firmasının sahibi endüstri mühendisi Zeynel Savrun, 2016 yılında kardeşinin TÜBİTAK projesi kapsamında bir çelik yelek hazırladığını bu çalışma ile Türkiye 3.'sü olmasının ardından projeyi geliştirme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
O zamanlar projede kullandıkları özel kompozit malzemeyi giyilebilir hale getirdiklerini belirten Savrun, “Takım elbise üzerine yoğunlaştık. Şu anki gördüğünüz takım elbisenin testlerini yapıp bu takımı ortaya çıkarttık. Yüksek yoğunluklu poloten ve karbon nanotüp diye geçen özel kullandığımız bir materyal var. Bu malzemelerle gördüğünüz takım elbiseyi tamamen kapladık” diye konuştu.
Kanada’da kurşun geçirmez takım elbise geliştirildiğini ama onların ürününün aşırı maliyetli olduğunu vurgulayan Savrun şunları söyledi:
Kanada’daki ürünün fiyatı yaklaşık 20 bin dolar civarında. Biz ise bunu bir cep telefonu fiyatına indirdik ve şuanda İtalya’dan, Brezilya’dan birkaç müşteri bizimle temasa geçti. Fiyat olarak da 7 bin 500 TL’ye bir kurşun geçirmez takım elbise sahibi olabiliyorsunuz.”
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS