Adar İsminin Anlamı Nedir? Adar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adar İsminin Anlamı Nedir? Adar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adar İsminin Anlamı Nedir? Adar İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Adar, erkeklerin kullandığı isimlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Anlamına bakıldığında ise olgunluk ve erginlik şeklinde geçtiği görülmektedir. Günümüzde kullanılan ve manası bakımından oldukça özel isimlerden biri olmaktadır. Türkçe kökenli olan Adar ismi aynı zamanda süre ve zaman olarak da kullanılan bir terimdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adar İsminin Anlamı Nedir?

Adar isminin birden fazla anlama sahip olduğu bilinmektedir. Bu anlamların başında genellikle erginlik ve olgunluk kelimeleri karşımıza çıkar. Bu ismin diğer anlamlarından biri ise süre ve zaman olarak bilinir. Üçüncü anlamına bakıldığında arkadaş, omuzdaş, taraftar, yandaş kelimeleri ortaya çıkmaktadır. Bu ismin sonuncu anlamı ise Mart ayı demektir. Ailelerin erkek bebeklerine uygun gördükleri Adar ismi anlamları ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Adar İsmi Kuran'da Geçer mi?

Adar isminin Kur'an-ı Kerim'de geçip geçmediği merak edilmektedir. Türkçe kökenli olan Adar ismi Kuran'da yer almayan isimler arasındadır. Ancak Kur'an'ı Kerim'de geçmiyor olsa dahi güzel anlamları ile erkek bebeklerine verilmesinde hiç bir sıkıntı bulunmamaktadır.

TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Adar isminin anlamı değişik ve güzel olduğu için anne baba adayları tarafından tercih edilen isimler arasında yer almaktadır. Türk Dil Kurumu’na göre Adar adının anlamı ise şu şekilde geçmektedir;

- Erginlik, olgunluk.
- Süre, zaman.
- Mart ayı
- Arkadaş, yandaş, taraftar, omuzdaş

Adar İsminin Özellikleri

Adar ismini taşıyan kişiler genel olarak iş ahlakları oturmuş kişilerdir. Merhametli, vicdanlı kimseler olarak da karşımıza çıkmaktadırlar. Sürekli var olan ve bitmek bilmeyen daimi bir enerji ile çalışma hayatlarına devam ederler. Adar isminin en dikkat çeken özelliklerinden biri ise özgür ruhlu olmalarıdır. Özgürlüğe son derece önem veren bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda monoton hayatı asla sevmeyen bir karakteri temsil eder. Kısıtlanmaktan da hiç bir zaman hoşlanmadıkları görülür.