Agresif Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Agresif Kime Denir?

Agresif Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Agresif Kime Denir?

Agresif Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Agresif Kime Denir?

Sinirli ve saldırgan gibi kelimeler doğrusunda agresif sözcüğü öne çıkar. Özellikle insanlar için değerlendirilen bir kelimedir. Öfkeli ve sinirli, aynı zamanda saldırgan davranışlar, tavırlar gösteren kişiler için değerlendirilen bir sözcüktür. Herhangi bir durum karşısında aşırı bir tepki veren, saldırgan davranan insanları anlatır. Günlük hayatın içerisinde olan ve hala kullanılan kelimelerden biridir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Agresif Ne Demek?

Farklı sözcükler üzerinden ele alınmak suretiyle agresif kelimesi değerlendirilir.

- Sinirli
- Öfkeli
- Saldırgan

Özellikle herhangi bir nedenden dolayı öfkeli hale gelmiş kişiler için değerlendirilen bir sözcük olarak öne çıkar. Bir duruma sinirlenmiş olan kişi bunu fiziksel açıdan daha ortaya çıkarır ve agresif bir tavra bürünür.

Agresif TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu sözlük anlamı üzerinden agresif kelimesi saldırgan, öfkeli ya da sinirli gibi sözcükler dahilinde kullanılır. Özellikle öfkesini kontrol edemeyen ve sürekli olarak sinirli bir şekilde parlayan kişiler için kullanılan bir kelimedir. Sinirli ve saldırgan insanlar için değerlendirilen genel kelimeler içerisinde yer alır. Kökeni Fransızca olması ile birlikte taşımış olduğu anlamı doğrultusunda, Türkçede yaygın olarak kullanılan kelimelerden biridir.

Agresif Kime Denir?

Saldırgan ve Öfkeli davranan kişi ya da kişiler agresif olarak ifade edilir. Özellikle sözle başlayan bu durumu zaman içerisinde fiziksel tepkiye dönüştüren kişiler adına ön plana çıkar. Böyle insanlar özellikle doğuştan gelen ve yapısı gereği saldırgan ve öfkeli davanın kişilerdir. Tabii bu kelime sadece insanlar için değil aynı zamanda davranışları kapsamında hayvanlar adına da kullanılan bir sözcüktür. Zaman zaman mecazi olarak da ele alınan ve duruma göre kullanılan bir kelime olduğunu söylemek gerekir.

‘’Onun çok saldırgan tavırları var.’’

‘’Saldırgan davranışları nedeniyle o işi alamayacaksın.’’

Bu şekilde farklı örnek cümlelerde olduğu gibi taşıdığı anlam ile kullanılabilir.