Alp Buğdaycı kimdir?

Bir zamanların ünlü haber spikeri Alp Buğdaycı, bugün 1.5 aydır kaldığı cezaevinde ölü bulundu. Buğdaycı'nın parlak hayatı yıllar önce bir gecede değişti.21 yıl önceki skandal
Alp Buğdaycı 52 yaşında tecavüz suçundan girdiği cezaevinde ölürken geride aydınlatılamayan bir skandal bıraktı. 21 yıl önceydi... O dönemin en ünlü yazarı Metin Kaçan ile Alp Buğdaycı Güneş K.'ya tecavüz edip şiddet uyguladıkları iddiasıyla yargı önüne çıkmışlardı.
Metin Kaçan intihar etti
Metin Kaçan gibi Alp Buğdaycı da o dönemin en popüler spikeriydi ve çok meşhurdu. O gece Metin Kaçan'ın hem Alp Buğdaycı'nın parlak kariyeri ile özgürlüklerini bitirdi. Metin Kaçan 2013 yılında köprüden atlayıp intihar etti.
Aylarca gündem olmuştu
O dönemde aylarca gündemi işgal eden olayda Güneş K.'nın iddiasına göre Buğdaycı ve Kaçan kendisine saatlerde işkence ve tecavüz etmiş, sonra da ölümle tehdit etmişlerdi. Güneş K. olayı şöyle anlatmıştı:
Güneş K. anlattı
-'Olay gecesi iki kız arkadaşımla birlikte Kemancı Bar'a gitmiştim. 5 yıl arkadaşlık ettiğim Metin ile karşılaştım. Kendisiyle geçen yıl ayrılmıştık. Daha sonra arkadaşı Alp Buğdaycı yanımıza geldi. Ben Alp'i 18 gündür tanıyorum.
İşkence ve tecavüz
-Daha sonra hep birlikte geceyi geçirmek üzere Buğdaycı'nın Cihangir'deki evine gittik.

-Alp'in teklifini reddeden 2 arkadaşımı tekmeleyerek evden attılar. Ben alıkoyuldum, sonra da işkenceye tabi tutuldum ve tecavüze uğradım.
Hapis yılları
Bu ifade sonucunda Metin Kaçan 7 yıl 8 ay cezaevinde kaldı. Çıktıktan sonra da yaşamına son verdi. Buğdaycı ise daha uzun hapis cezası almıştı ve o cezayı çekiyordu.
"İkimizi de öldürecekler"
Alp Buğdaycı, Ocak 2013'te verdiği bir röportajda o olayla ilgili şunları söylemişti;
11 yıllık dava
-"1995'te başlayan dava, 2006'da sonuçlandı. 11 yılda, mahkeme heyeti 3 kez değişti ve çelişen 3 ayrı karar çıktı. Israrlarıma rağmen olay yeri incelemesi yapılmadı. İlk ifadesinde dövüldüğünü söyleyen Güneş K., ikinci ifadesinde tecavüz suçlamasını ekledi.
"Orta sınıf ahlakına ters şeyler"
-Evden 04.30'da ayrıldığını söylüyor, hastaneye gidiş saati 07.30. Evimle Taksim İlkyardım'ın arası 100 metre. O üç saat hiç açıklanmadı. Adli Tıp'tan her seferinde 'Tecavüz bulgusuna rastlanmadı' raporu geldi. -Son duruşmada, tecavüze yeltendiğime ve yardım ettiğime karar verilerek, 4 yıl hapis aldım. Yargıtay, cezayı 'az' buldu. 18 yıllık yargılamanın sonunda, dosya hâlâ temyizde. AİHM'ye gideceğim. -Beyoğlu'nda hızlı bir geceden sonra Taksim'de evi müsait olan birine, gece yarısı konaklamaya gelen 4 kızdan ve 2 erkekten bahsediyoruz. Uslu durulan bir gece değildi, ama vahşet tiyatrosu da değildi.

-Gece kulüpleri, uyuşturucu hap, alkol ve seks vardı. Sabaha kadar, orta sınıf ahlakına ters gelebilecek başka zevkler de yaşandı. Ama 1 kadın ve 2 erkek arasında tecavüz söz konusu değildi.


Hep yalanladı
10 / 14
Alp Buğdaycı kimdir?
-Devamında bağırışlı çağırışlı, kavgalı, itişmeli kakışmalı bir geceye dönüştü, ama işkence de tecavüz de yoktu.

-O dönem hakkımdaki 'profesyonel cani' portresi, homoseksüellik, grup seks, sapıklık, işkence, vücutta söndürülen sigaralar, sadizm gibi etiketleri içeriyordu. -Kamusal edep dairesinin dışında bir hayatım vardı ve kamunun kanlı vicdanı, yüzüme ve ruhuma jilet atarak beni cezaevine tıktı. Bu, tüm hayatımı ayaklar altında çiğneten bir linçti, hâlâ da devam ediyor.
Kariyerine medyada başladı
11 / 14
Alp Buğdaycı kimdir?
21 Temmuz 1964 Diyarbakır doğumlu olan Alp Buğdaycı, seslendirme kariyerine başlamadan önce, uzun yıllar medyanın farklı alanlarında çalıştı.

1982-88 yılları arasında, Bâb-ı Âli'deki çeşitli gazete ve haber ajanslarında muhabirlik yaparak başladığı kariyeri, 1989'da TRT'nin açtığı spikerlik sınavını kazanmasıyla farklı bir yön aldı. Buğdaycı, hem TRT radyolarında görev yaptı, hem de TRT-1'de program sundu. 1990 yılında Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalı Star 1 (Magic Box) ekranında haber spikerliği yaptı. 1991 yılında Show TV'ye geçerek Güne Merhaba adlı bir sabah haberi sundu.
1994'te mesleği bıraktı
12 / 14
Alp Buğdaycı kimdir?
Körfez Savaşı sırasındaki canlı yayın performansıyla dikkat çeken Alp Buğdaycı, 1994'te özel televizyonlardaki deformasyondan rahatsız olarak mesleği bıraktı.
Seslendirmeci oldu
13 / 14
Alp Buğdaycı kimdir?
Buğdaycı, 2001 yılında spikerlik mesleğine geri döndü. Ama bu kez ekran önünde değil, mikrofon gerisinde... Seslendirme sanatçısı olarak sürdürdüğü meslek hayatı boyunca sayısız belgesel, reklam, tanıtım ve TV programı seslendirdi.
Belgesel yaptı
14 / 14
Alp Buğdaycı kimdir?
Yapımını üstlendiği 2007 tarihli "Şehrin Arka Yüzü: Tarlabaşı" belgeseli, İZ TV'de ekrana geldi. Alp Buğdaycı, Digiturk dijital platformundan yayın yapan İZ TV'de "Maceranı Yarat" ve "Özel Gösterim" kuşakları başta olmak üzere, birçok belgesele ses verdi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS