Babalar Günü bugün mü, bu hafta mı? 2021 Babalar Günü ne zaman?

Babalar Günü bugün mü, bu hafta mı? 2021 Babalar Günü ne zaman?

Babalar Günü bugün mü, bu hafta mı? 2021 Babalar Günü ne zaman?

Babalar Günü her yıl haziran ayının üçüncü pazarında kutlanan özel bir gün olarak biliniyor. Bu yıl da anlamlı günde sürpriz hazırlayacak olanlar hediyelerini mesajlar ile süsleyecekler. Peki, Babalar Günü bugün mü, ne zaman?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her yıl haziran ayında gerçekleştirilen kutlamalar kapsamında birçok farklı alanda Babalar Günü tebrikleri yapılıyor. Bu yıl da kendi babasının veya dünyadaki tüm babaların gününü kutlamak isteyen kişiler paylaşımlarını yapacaklar. Peki, bu anlamlı gün ne zaman?

BABALAR GÜNÜ BUGÜN MÜ, NE ZAMAN 2021?

2021 yılında bu anlamlı gün 20 Haziran 2021 Pazar gününe denk gelecek. Babalar Günü her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanıyor. Bu yıl ise üçüncü Pazar 20 Haziran 2021 tarihine denk gelmiş olacak. Dolayısıyla bugün Babalar Günü.

BABALAR GÜNÜ MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

BABALAR GÜNÜ TARİHİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.