Balıkesir İlçeleri Nelerdir? Balıkesir'in Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Balıkesir Haritası…

Balıkesir İlçeleri Nelerdir? Balıkesir'in Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Balıkesir Haritası…

Balıkesir İlçeleri Nelerdir? Balıkesir'in Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Balıkesir Haritası…

Balıkesir, Türkiye'nin önemli illeri arasında yer almaktadır. Bu ilin denize kıyısı olması sebebi ile turistler tarafından ilgi göstermektedir. Balıkesir, Bizans imparatoru olan Hadrianus'un döneminde türemiş olan bir isimdir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Balıkesir İlçeleri Nelerdir?

Balıkesir, ülkemizin önemli şehirlerinden bir tanesidir. Bunun yanında kalabalık olması bakımından 17. şehirdir. Balıkesir ili Marmara Bölgesinde, Güney Marmara kısmında yer almaktadır. Bu şehrin bir kısmı ise Ege bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple Balıkesir'in hem Marmara denizine hem de Ege denizine kıyısı bulunur.

Balıkesir'in doğu kısmında Bursa ile Kütahya illeri yer almaktadır. Güney bölümünde ise Manisa ile İzmir illeri bulunur. Balıkesir'in batı kısmında ise Çanakkale ili bulunmaktadır. Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesi Yunanistan'ın Midilli Adasına komşu olma özelliğine sahiptir.

Balıkesir ilinin ilçeleri;

Susurluk

Altıeylül

Sındırgı

Ayvalık

Savaştepe

Balya

Marmara

Bandırma

Manyas

Bigadiç

Kepsut

Burhaniye

Karesi

Dursunbey

İvrindi

Edremit

Havran

Erdek

Gönen

Gömeç

Balıkesir'in Kaç İlçesi Vardır?

Balıkesir ilinin toplamda 20 tane ilçesi bulunmaktadır. Cunda, Avşa Adası, Ayvalık, Gönen, Manyas, Edremit, Altınoluk, Susurluk isimli ilçeler ülkemizin turistik bölgeleri arasında yer alır. 

Burada en fazla zeytincilik yapılmaktadır. Bunun dışında Balıkesir halkı hayvancılık ve tarım ile de uğraşmaktadır. Balıkesir Ovası, Edremit Ovası, Susurluk Ovası, Gönen Ovası tarımın sıklıkla yapıldığı bölgelerdir. Tarım oldukça gelişmiş olduğu için Tarım Endüstrisi de çok gelişmiştir. Balıkesir ilinde en fazla zeytincilik, kolonya üretimi, sabun üretimi, konserve, bitki çayı, zeytinyağı üretimi yapılmaktadır. 

Balıkesir tarihte Karesi ve Misya isimleri ile bilinirdi. Balıkesir tarihte Anadolu Selçuklu, Bizans, Osmanlı, Karesi Beyliğinin egemenliği altına girmiştir. Burada en fazla tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Kavun, börülce, bamya, zeytin, kelle peyniri, zeytinyağı üretimi yapılır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Burada sahil kasabalarında kolonya, kaymaklı, Yağcıbedir halısı, kozak üzümü, Susurluk ayranı, Ayvalık Tostu, höşmerim, Saçaklı mantı yörenin önemli ürünleridir. 

Balıkesir'in Nüfusu Kaçtır?

Balıkesir'in nüfusu 2019 verilerine göre 1228620 şeklindedir. Balıkesir ilinin yüz ölçümü ise 14.583 m2 olmaktadır. Balıkesir ilinde km2 başına 82 kişi düşer. Karesi ilçesi nüfusu en fazla olan ilçedir. Balıkesir ilinin denizden yüksekliği 145 metre olmaktadır. 

2016 yılının TÜİK verilerine bakıldığında ilin 20 ilçesi ve belediyesi bulunur. Bu 20 ilçede 1129 mahalle yer almaktadır. 

Balıkesir şehrinde pek çok höyük ve mağara bulunur. Bunun yanında ilde yapılan kazılarda M.Ö. 8000-3000 yıllarına ait yerleşim alanları bulunmuştur. Havran'a 8 km uzaklıkta yer alan İnboğaz isimli mağarada Neolitik, Paleolitik, Kalkolitik dönemlere ait kalıntılar bulunmuştur. 

Balıkesir ilinin eski çağlardaki ismi Misya'ydı. Bu kelimenin Lidya dilinde anlamı ise Kayın Ağacı şeklindedir. Şehrin sınırları zaman içinde değişiklik göstermiştir. M.Ö. 3000 1200 yılları arasında burada değişik diller konuşan Leleg ile Pelasg kolonileri yaşamıştır. Bu bölgede yaşamış olan Misyalıların soyu Pelasglar kolonisinden gelmektedir. Misya'lılar bölgeye geldikleri zaman Britanyalılar ile savaşmış ve sonra bölgeye hakim olmuşlardır.