Başı kan içindeki caretta ölüsü, Fethiye'de sahile vurdu

A A

25.02.2016 - 13:41 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Fethiye'de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağası caretta caretta'nın cansız bedeni sahile vurdu. Kaplumbağanın, başına sert bir cisimle vurulması sonucu öldüğü belirtildi.

Başı kan içindeki caretta ölüsü, Fethiye'de sahile vurdu

Muğla, Fethiye Yanıklar Mahallesi'ndeki plajda gezintiye çıkan Murat- Lana Salttürk çifti, denize 3 metre mesafede ters dönmüş hareketsiz caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası gördü. Yaklaşık 80 santimetre boyunda ve 50- 60 kilo ağırlığındaki kaplumbağayı çeviren çift, baş kısmında şişlik ve kanama olduğunu fark etti. Başına sert bir cisimle vurulması sonucuöldüğü belirlenen kaplumbağa, Fethiye Belediyesi ekipleri tarafından alındı. Olayın, Ortaca'daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne bildirildiği de kaydedildi.

Yola yığılan aç ve yorgun ata kırbaç

"Bilinçli bir şekilde öldürülmüş. Bunun adı canilik"

Plajda dolaşırken kaplumbağayı gören Murat Salttürk, yaz sezonunda yüzlerce deniz kaplumbağasının plaja gelerek yumurta bıraktığını söyledi. Geçen yıl da boynuna ve yüzgeçlerine ip bağlanmış bir kaplumbağanın aynı bölgede ölü halde sahile vurduğunu belirten Salttürk, "Bu sabah da kafasına darbe almış kan içinde bir hayvanın öldüğünü gördük. Korunması gereken canlılar bunlar. Bu hayvanın kimseye zararı yok. Bilinçli bir şekilde öldürülmüş. Bunun adı canilik" dedi.

Benzer olay Yanıklar Plajı'na 1.5 kilometre mesafedeki Akmaz Plajı'nda geçen yıl 12 Haziran'da gerçekleşti. Nesli tükenmekte olan yeşil deniz kaplumbağası yüzgeçlerine ve boynuna parke taşı bağlanmış halde ölü bulunmuştu. Boğularak öldüğü tespit edilen kaplumbağanın ölüsünün kıyıya vurması, o dönem çevrecilerden sert tepki gördü.