Bursa İlçeleri Nelerdir? Bursa'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Bursa Haritası…

Bursa İlçeleri Nelerdir? Bursa'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Bursa Haritası…

Bursa İlçeleri Nelerdir? Bursa'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Bursa Haritası…

Bursa, Türkiye’nin önemli şehirlerinden bir tanesini oluşturmaktadır ve pek çok özelliği bünyesinde bulundurmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri, kıyı şeridi popüler yemekleri ve insanları ile Türkiye'nin gözde şehirleri arasında yer alır. Peki, Bursa'nın ilçeleri nelerdir, kaç ilçesi vardır? İşte Bursa haritası...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Bursa Nedir?

 Bursa, Türkiye'nin bir ilidir ve en kalabalık olan dördüncü şehrini ifade etmektedir. 2020 itibari ile 3.101.833 nüfusa sahip olmuştur. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralaması içerisinde Dünya'da 28. olarak yer almıştır. Türkiye'de ise 1. sırada olmaktadır. Marmara Bölgesine ait Güney Marmara kısmında, 40° batı boylam ile 29° kuzey enlem daireleri içerisinde yer almaktadır. Eski ismi Hüdavendigâr şeklindedir. Kuzey kısmında Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğu kısmında Kocaeli ve Sakarya, doğu bölümünde Bilecik, güneyinde Kütahya ve batıda ise Balıkesir illeri ile çevrili olmaktadır.

 Bursa'nın Nüfusu Ne Kadardır?

 2020 sonu itibari ile Bursa'nın şehir nüfusu 3.101.833 şeklinde olmaktadır. Şehrin yüz ölçümü ise 10.811 km². Bursa'da km²'ye 287 kişi düşmektedir. Yoğunluğun en çok olduğu ilçe 5974 kişiyle Yıldırım ilçesidir. İlde senelik olan nüfus artış oranı yaklaşık %1,5 olmuştur. Bununla birlikte nüfus artış düzeyi en yüksek ve en düşük olan ilçeler; Mudanya %5,01 ve Keles -%4,15 şeklinde ifade edilmektedir. 04 Şubat 2021 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında 17 ilçe ve belediye bulunmaktadır. Bahsedilen belediyelerde toplamda 1060 mahalle bulunmaktadır.

BURSA HARİTASI

 Bursa'nın İlçeleri Hangileridir?

 Bursa içerisinde pek çok ilçe bulunmaktadır. Bursa ilinde yer alan ilçeler şunlardır:

Büyükorhan

Gürsu

Gemlik

Harmancık

İznik 

İnegöl

Keles

Karacabey

Mudanya

Kestel

Mustafakemalpaşa

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Orhaneli

Nilüfer

Orhangazi

Yenişehir

Osmangazi

Yıldırım

Şeklinde sıralanmaktadır. Gürsu, Nilüfer, Kestel, Yıldırım ve Osmangazi Bursa'nın metropol ilçeleridir.

 Bursa'nın Özellikleri Nelerdir?

 Ekonomik bakımdan Türkiye'nin en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olan Bursa tarihsel ve doğal zenginlikleri ile de önem arz etmektedir. Bursa içerisinde en fazla Osmanlı devletinin kuruluş dönemine ait olan tarihî eserlerin yer almasının nedeni ise, Bursa ilinin Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olarak kabul edilmesidir. Bursa, parkları, alışveriş merkezleri, müzeleri ve çarşısı ile bölgede öne çıkmaktadır. Bununla beraber Bursa şehri, Marmara bölgesinin İstanbul'un ardından gelen ikinci büyük şehrini ifade etmektedir. Türkiye'nin en önemli olan birkaç endüstri kentinden birisidir.

 Şehir İstanbul'dan sonra gelen en büyük nitelikteki ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Bursa, endüstri istatistiklerine bakıldığında Türkiye'nin en büyük endüstri şehri ve otomotiv üretim merkezi olmaktadır. CNN International tarafından bu ilin Türkiye'nin Detroit'i şeklinde yakıştırması yapılmıştır. Renault, Tofaş-Fiat, Bosch, Peugeot, Karsan Otomotiv, ticari araçlar ve binek otomobil sayesinde Cobra Güleryüz otobüs fabrikaları Bursa içerisinde bulunmaktadır. Bursa'nın otomotiv endüstrinin Türkiye'de merkezi olduğundan dolayı kurulmuş olan Bursa Otomobil Müzesi yine Bursa ilinde bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Bursa'daki Müzeler Nelerdir?

 Bursa'da çok sayıda müze bulunmaktadır:

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa Kent Müzesi

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Hünkar Köşkü Müzesi

Bursa Ormancılık Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi

Osmanlı Evi Müzesi

Bursa Tekstil Müzesi

Hüsnü Züber Evi

Atatürk Evi Müzesi

Bursa Enerji Müzesi 

Yeşil İslam Eserleri Müzesi

Bursa Göç Tarihi Müzesi

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bursa Kılıç Kalkan Evi Müzesi

Şeklinde ifade edilmektedir.