Çocuğunuzda özgüven eksikliği olduğunu düşünüyor musunuz?

Çocuğunuzda özgüven eksikliği olduğunu düşünüyor musunuz?

Dove’un Türkiye’de gençlerle gerçekleştirdiği araştırmaya göre, dış görünüşüyle barışık olmayan yani özgüven eksikliği yaşayan gençler sosyalleşmiyor, dışarı çıkmaktan çekiniyor, yemek yemiyor veya öğünlerini atlıyor, hatta doktora bile gitmek istemiyor...Kısacası kendilerini hayattan geri çekiyor ve potansiyellerine çoğu zaman ulaşamıyorlar.

Özgüven nedir? Gençlerde özgüven nasıl oluşur? Kimler daha özgüvenlidir? Gençlerin dış görünüşlerine daha çok güvenmeleri için ebeveynler neler yapabilir?

Daha özgüvenli bir gençlik hayali ile hayata geçirilen Dove Özgüven Projesi çerçevesinde, Eğitim Bilimci Dr. Özgür Bolat “özgüven” konusunda soruları sizler için yanıtladı. (Sponsorlu)

Dr. Özgür Bolat'a gelen bazı sorular ve cevapları

- Maddi imkansızlık çocuğun özgüvenini nasıl etkiler?
Ailenin nasıl yansıtırsa öyle etkiler. Çocuk bir oyuncak almak istediğinde aile "Paramız yok alamayız" yerine "Planımızda yok, alamayız" diyebilir.

- Anne babalar özgüvene fazla mı takılıyor?
Evet.

- Okuldaki dersler, sürekli yarışmalar ve yetersizlik hissi özgüveni düşürüyor mu?
Malesef evet. Eğer bir okulda ödül varsa anaokulunda sürekli yıldız veriliyorsa okul size şunu söylüyor: "Ben iç motivasyon oluşturamıyorum." Eğer iç motivasyon oluşturamazsa yıldız, kurdele ve rekabeti kullanıyor. Bunların değiştirilmesi gerekir.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS