"Çocuklarınıza karne hediyesi almayın"

"Çocuklarınıza karne hediyesi almayın"

Manisa Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi Uzman Pedagogu Kemal Çamlıoğlu, çocuklara alınacak her karne hediyesinin doyumsuzluğa neden olabileceğini, bu nedenle "karnenin normalleştirilmesi" gerektiğini belirtip, uyardı.

2015-2016 eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte öğrencileri karne, velileri ise hediye telaşı sardı. Çocuğuna karne hediyesi almayı düşünen ailelere de pedagoglardan uyarı geldi.


Manisa Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi Uzman Pedagogu Kemal Çamlıoğlu, iyi karnenin ödüllendirilmesinin doğru olmadığını ifade etti. Çamlıoğlu, "Karne bir sürecin sonucudur. Karnenin içinde veli, eğitim sistemi, öğretmenler ve öğrenci var. Karne başarı ve başarısızlığın göstergesi değildir. Karne ne ezilmenin ne de yükselmenin gereğidir. Karneyi normalleştirmek lazım. Aileler karneyi abartarak çocuklara zulüm ediyor. Karneye ödül verilmesine karşıyız. Ödülü maddi temele dayandırdığınızda bunun sonu gelmez. Üniversiteye kadar gidecektir. Bugün top, bisiklet isteyecek sonra ise araba. Çocukta doyumsuzluk hissi yaratılacak. Karne ödül ve ceza aracı değildir" dedi.


Dünyanın en yaşlı ağaçları

Kötü karneye karşı da ailelere çağrı da bulunan Çamlıoğlu, "Çocuk sizin çocuğunuz. Onu motive etmek sizin göreviniz. Bu görev öğretmenlerin ve velilerindir. Karne yüzünden çocukları incitmeyin. Kötü karnede evden kaçmalar, intihara kadar gidebilecek olaylar yaşanabiliyor. Anlayışlı baba, anlayışlı anne çok önemli. Çocukları ne kadar motive ederseniz sizi ciddiye alacaktır" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS