Başakşehir, yeni eğitim-öğretim dönemine hazır

Başakşehir, yeni eğitim-öğretim dönemine hazır

Özel kurumlarla birlikte 212 okulun bulunduğu Başakşehir’de Başakşehir Belediyesi tarafından 60 okulun bakım, onarım ve tamir işleri yapıldı. Okul sayısı ve artan dersliklerle birlikte 2008-2009 döneminde 50 olan derslik başına öğrenci sayısı yeni dönemde 30’un altına düşecek.

Başakşehir, 2017-2018 Eğitim-Öğretim dönemi hazırlıklarını tamamladı. İlçede 18 Eylül 2017 Pazartesi 100 bin öğrenci, yenilenmiş, bakım, onarımı yapılmış, güvenli okullarda ders başı yapacak. Özel okullarla birlikte 212 okulunun bulunduğu ilçede, 60 okulun bakım, onarım ve tamir işleri Başakşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Okul sayısı ve artan dersliklerle birlikte 2008-2009 döneminde 50 olan derslik başına düşen öğrenci sayısı 2017-2018 döneminde 30’un altına düşecek.

Bilgievi sayısı 10’a çıkacak

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yeni eğitim-öğretim dönemi için yapılan çalışmaların tamamlandığını söyledi. İlçede konferans salonu olmayan okul kalmayacağını belirten Başkan Uysal, şu mesajları verdi: “Eğitimi çok önemsiyoruz. İlçemizde Anadolu Liselerinin yanında meslek, güzel sanatlar liseleri açıldı. Sağlık, spor ve fen liselerimizin inşaatları devam ediyor. İlçemize yeni açılan okullarımız ile birlikte dersliklere düşen öğrenci sayısını azaltarak eğitimin daha nitelikli ve kaliteli olmasını amaçlıyoruz. Eksik olan okullarımızda konferans salonları yaparak öğrencilerimizi kültürel ve sosyal yönden desteklemeye gayret ediyoruz. Okul dışında öğrencilerimize eğitim desteği verdiğimiz 7 bilgievi sayısını 10’a çıkartmayı hedefliyoruz. Yeni eğitim döneminin tüm ülkemize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“Başakşehi̇r’de bütün okul türleri̇ olacak”

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz ise İstanbul’da Başakşehir’in birçok ilçeye göre okul türleri konusunda çok avantajlı olduğunu belirterek, “Bilim sanat merkezimizi ve güzel sanatlar lisemizi açtık. Önümüzdeki yıllarda bir spor lisesi ve fen lisesinin açılması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Böylece bütün okul türlerini Başakşehir’de bulundurmayı amaçlıyoruz. İlçe okullarımızın 33’ünde spor salonumuz mevcut, çoğu okulumuzda konferans salonumuz var. Bunların her okulda muhakkak olması gerekir çünkü günümüzde artık ders ve eğitim sadece sınıf ortamında olmuyor istiyoruz ki eğitimi sınıfın dışına da taşıyalım. Öğrencilerimizin sürekli kütüphanede,  konferans salonunda, spor salonunda, resim odasında müzik odalarını aktif olarak kullanmaları eğitim açısından çok önemli” diye konuştu.

Öğrenci sayısı 100 bine ulaştı

Başakşehir’de 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde 47 bin 307 olan öğrenci sayısı 2017-2018 döneminde 100 bine ulaştı. 2009 döneminde 28 olan devlet okulu sayısı 2017-2018 döneminde 83’e yükseldi. Yine 2009 döneminde 826 olan derslik sayısı eğitime yapılan yatırımlar ile hızla artarak 2017 eğitim döneminde 2 bin 279’a yükseldi. 2017-2018 eğitim dönemine iddialı giren Başakşehir okullarının 33’ünde spor salonu mevcut. Aileler ve öğrenciler kadar öğretmenlerinde ilk tercihleri arasında yer alan ilçede öğretmen sayısı da hızla artıyor. 2008-2009 eğitim öğretim yılında 746 olan öğretmen sayısı 2017-2018 döneminde 3 bin 500’e yükseldi.

Okulların bakım onarımı tamamlandı

Başakşehir Belediyesi Temizlik, Park Bahçeler ve Fen İşleri Müdürlüğü tarafından koordineli olarak yürütülen çalışmalar okullar açılmadan tamamlandı. Yapılan çalışmalarda okulların WC bakım ve onarımları gerçekleştirildi. Panel çit, alüminyum işleri, okul kapılarının onarımı yapıldı, eskiyenler değiştirildi. Okul giriş ve pencere korkulukları gibi demir işlerini de yapan Belediye ekipleri öğrencileri olası kazalardan korumak için gerekli görülen noktalarda okul bahçelerine panel çit çekti. Fen İşleri Müdürlüğü, eğitim kurumlarında kendi yürüttüğü çalışmaların yanı sıra okullara boya malzemesi desteği de veriyor.

Başakşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından çim biçimi, zirai ilaçlama, gübreleme, yabani ot temizliği, sert zemin temizliği ve süs bitkilerinde budama çalışmaları gibi periyodik süreçte devam eden çalışmaların yanında okulların bahçelerinde bulunan kent donatı ve spor ekipmanlarının bakım onarım ve yenileme çalışmaları da gerçekleştirildi. Okullarda bulunan bank, çöp kutusu, kameriye, pergola ve çocuk oyun ekipmanlarının işlevini kaybetmiş parçaları yenileniyor ve öğrenciler için tehlike oluşturabilecek parçalar değiştirilerek ihtiyaç halinde yenilerinin montajı gerçekleştiriliyor

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS