Boğaziçi Köprüsü "mor"ardı!

Boğaziçi Köprüsü "mor"ardı!

17 Kasım Dünya Prematüre Günü etkinlikleri kapsamında, prematüre bebeklere ve onların sıkıntılarına dikkat çekmek için Boğaziçi Köprüsü mor renkle ışıklandırıldı.

Başta ABD'de olmak üzere dünyadaki pek çok önemli yapının mor renkte ışıklandırılmasının uluslararası bir gelenek haline geldiği Dünya Prematüre Günü çerçevesinde, Boğaziçi Köprüsü de mor renkle ışıklandırıldı. Prematüre Bebek Koalisyonu'nun farkındalık çalışmalarına katkı sağlaması amacıyla köprü dün saat 18.30 sıralarında mor renge büründü. 

Tüm annelerin sadece sağlıklı bebek sahibi olmalarına katkıda bulunmanın ve onları bilinçlendirmenin önemine vurgu yapan Elbebek Gülbebek Derneği Başkanı Özgür Doğakeleş, "Mor ışık dikkat çekmek için. Prematüre koalisyonunun Türkiye ayağıyız. Bugün mor ışığın olmasının sebebi, tüm erken anne adaylarının sadece bebek sahibi olması için değil sağlıklı bebek sahibi olmak için bunu toplumu bilinçlendirmek için yapıyoruz. Eğer erken anne adayları riskli gebelikle karşılaştıklarında daha tedbirli daha sıkı gebelik takibi olduğu bir sürede geçmesi gerekiyor. Bizim serüvenimiz sadece hastanede bitmiyor. Taburcu olduğunda da prematüre bebeğin sorunları bitmeyebiliyor. Bu nedenden ötürü prematüre bebeklerimiz taburcu sonrasında yeni doğan bebek uzmanları tarafından sıkı takiplerinin, aşılarının, fizik tedavilerinin ameliyatlarının belki gerekli görülürse yapılması çok çok önemli" diye konuştu.

Bu faaliyetin dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirildiğini söyleyen Çocuk Hastalıkları ve Yenidoğan Uzmanı Dr. Fahri Ovalı, "17 Kasım tüm dünyada Dünya Prematüre günü olarak kutlanmaktadır. Prematürelerin rengi mor olduğu için bugün de değişik binalarda mor renkli ışıklandırmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda bizde Boğaziçi Köprüsü'nü mor renkle ışıklandırmak durumundayız. Bu kampanya tüm dünyada bugün devam etmektedir. Londra'dan New York'a kadar hemen hemen tüm ülkelerde bu tür faaliyetler meydana gelmektedir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS