"Depardieu kara listede" iddiasına Kiev'den yalanlama

"Depardieu kara listede" iddiasına Kiev'den yalanlama

Fransız basını, Ukrayna'nın Rus vatandaşlığına geçen Fransız aktör Gerard Depardieu'yü "kara listeye" aldığı iddiasında bulundu. Kiev'den ise iddialarla ilgili yalanlama geldi.

Fransız basını, Rusya vatandaşlığına geçen ve pasaportunu bizzat Rusya lideri Vladimir'in Putin'in elinden alan Fransız aktör Gerard Depardieu'nün Ukrayna Kültür Bakanlığı tarafından "kara liste"ye alındığını iddia etmişti.

Quest-France gazetesinin haberinde, "ulusal güvenlik için tehdit" oluşturduğu savunulan Depardieu'nün filmlerinin Ukrayna'da yasaklandığı belirtilmişti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Kültür Bakanı Vyaçeslav Kirilenko, Fransız gazetesinin haberinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Ünlü Fransız aktör: 'Rusya için ölürüm'

Ukrayna Kültür Bakanlığı'nın, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik ihlallere destek verdiği" savunulan 500 yabancı kültür ve sanat insanından oluşan listeyi incelemeye aldığını doğrulayan Ukraynalı Bakan, "Listede söz konusu Fransız aktörün ismi de var. Bu listeyi, yasalar çerçevesinde Devlet Güvenlik Servisi'ne (SBU) gönderdik. Yapılan incelemelerin sonucunca bu kişilere yönelik olası yaptırımlara karar verilecek" dedi.

Kirilenko, Depardieu'nün filmlerinin Ukrayna'da yasaklandığı iddiasının da doğru olmadığını açıkladı.

ABD'nin en etkin 30 Türk kadını

Fransa'da vergi sorunu yüzünden Sosyalist iktidara sert eleştiriler yönelten ve ikametgahını Belçika'ya taşıyan Depardieu, 2013 yılında Putin'in özel izniyle Rus vatandaşlığına geçmişti.

Fransız yıldız, geçen yıl Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen bir festivalde, "Ukrayna, Rusya'nın bir parçasıdır" demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS