Eskişehir'de "Türkvizyon" yarışması yapılacak

Eskişehir'de "Türkvizyon" yarışması yapılacak

"2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti" Eskişehir'de Türkvizyon Şarkı Yarışması düzenlenecek. Yarışmada dereceye giren gruplara da "Anka Kuşu" ödülü verilecek.

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın Gezi eylemleri sırasında aralarında polislerin de olduğu kişilerin saldırısı sonucu öldürülmesi gündemde olan Eskişehir, aynı zamanda "2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti". Kent, yılı bir de "Türklük" vurgusu taşıyan etkinliklerle geçirdi.

Etkinlikleri, başkanlığını, Ali İsmail Kormaz'ın öldürülmesi sonrasında açıklamalarıyla tepki gören ve bir gazeteciye tehdit içeren e-postalar göndermesiyle gündeme gelen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın yaptığı "Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı" yürütüyor.

Kentte bu kapsamda bir de "Türkvizyon" adlı şarkı yarışması düzenlenecek. Yarı finali 19 Aralık'ta, büyük finali ise 21 Aralık'ta yapılacak "Eurovizyon"u andıran "Türkvizyon" yarışmasında dereceye giren gruplara ise ödül olarak "Anka Kuşu" dağıtılacak.

Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü'nde yapılacak yarışmada Türkiye'yi, Grup Manevra "Sen, Ben ve Biz" isimli şarkı ile temsil edecek.

"Sevgi ve hoşgörü ilkeleriyle bezenmiş..."

"Türkvizyon" yarışmasının amacını, “Dilde, fikirde, işte birlik” olarak açıklayan Vali Tuna, şunları söyledi:

"Türkvizyon, Türk Dünyası'ndan, akraba ülkelerden dost ve kardeşlerimizle ilişkilerimizi geliştirmek ve kültür mirasımızı geleceğe taşımak için önemli bir kilometre taşıdır. Müziğin evrensel diliyle tüm dünyada ses getirecek çok önemli bir projedir. Sevgi ve hoşgörü ilkeleriyle bezenmiş olan kültürümüzün uluslararası düzeyde tanıtımı, müziğin evrensel diliyle verilecek mesajlar ve sanatçılarımız vasıtasıyla ülkelerimiz arasında ve bütün dünyaya vereceğimiz dostluk, barış ve sevgi mesajları için çok önemli bir fırsattır. Bu projenin büyüklüğü dünya küresinde Doğu'dan Batı'ya geniş bir hayat coğrafyasına sevgi ve hoşgörüsüyle hayat vermiş Türk Dünyası'nın büyüklüğünden ileri gelmektedir. Öyle ki ilk organizasyonuna 24 ülke katılan Türkvizyon, canlı yayınlarla bütün dünyaya ulusal kanalımız olan TRT vasıtasıyla sesini duyuracaktır."

"Türkvizyon" nedeniyle Eskişehir'de otellerde boş yer olmadığını da bildiren Vali Tuna, "Türkvizyon’la aynı idealler için çarpan yüreklerimizde, Türk dünyasına ait farklı renkler, farklı notalar aynı ahenkle şarkılara akacak ve bizleri aynı gönül ummanında bir araya getirecektir. Farklı alanlarda iş birliğine de zemin hazırlayan Türkvizyon’la gönüllerin buluşma noktası Eskişehir’de; ortak değerlerimiz notalarla kayıt altına alınarak hep bir ağızdan söylenecektir” şeklinde konuştu.

2014'te "Türk Dünyası Kültür Başkenti", Tataristan'ın başkenti Kazan olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS