Mevlüt Uysal: Her alanda okul açmanın gayreti içerisindeyiz

Mevlüt Uysal: Her alanda okul açmanın gayreti içerisindeyiz

İstanbul'un Başakşehir ilçesinde ilk, orta ve lise seviyesinde 93 bin öğrenci ders başı yaptı. İlçede, yaygın ve örgün dahil 82 devlet okulu ile birlikte, 135'i özel okul olmak üzere toplam 217 okul eğitim veriyor. 3 okulun inşaatı da devam ediyor. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yeni bir ilçe olmakla her alanda okul açmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

18 milyona yakın öğrenci ve öğretmenin ders başı yaptığı Türkiye'de 2017-2018 Eğitim-Öğretim dönemi Başakşehir'de de düzenlenen bir programla başladı.

Nurettin Topçu İlkokulu'nda düzenlenen eğitim dönemi açılış programına; Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Yapıcı, öğretmen ve öğrenciler ile veliler katıldı.

61 okulda tekli eğitime geçildi

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yeni bir ilçe olmakla her alanda okul açmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Uysal, "Belediyenin kurulduğu 2009 yılında 826 olan derslik sayımız yaptığımız yatırımlarla hızla arttı ve 3 bin 375'e yükseldi. Örgün eğitim verilen 73 devlet okulumuzun 61'inde tekli, 12'sinde çift eğitim veriliyor. Başlangıçta 50 olan derslik başına düşen öğrenci sayımız, özel okullarla ortalama 28'lere düştü" dedi.

Başkan Uysal, ilçenin ilk üniversitesi olan İbn Haldun Üniversitesi'nin bu yıl eğitime açıldığını da sözlerine ekledi.

Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ise Başakşehir'in, hükümetimizin 2019 hedefinde olan tekli eğitime geçilmesi noktasında da avantajlı bir konuma sahip olduğunu dile getirdi.

217 okulda, 4 bin 265 öğretmen

Başakşehir'de ilk, orta ve lise seviyesinde 93 bin öğrenci eğitime başladı. İlçede, yaygın ve örgün dahil 82 devlet okulu ile birlikte, 135'i özel okul olmak üzere toplam 217 okul eğitim veriyor. 3 okulun inşaatı da devam ediyor. Eğitimin her alanında kurumsallaşmayı hedefleyen Başakşehir'de ilk üniversite de eğitime açıldı. Kayaşehir'deki Güney Kampüsünde eğitime açılan İbn Haldun Üniversitesi için Kuzey Kampüsü Fatih Terim Stadı'na yakın bir konumda inşa edilecek. 2009 döneminde 826 olan derslik sayısı eğitime yapılan yatırımlar ile hızla artarak 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 3 bin 375'e yükseldi. Okul sayısı ve artan dersliklerle birlikte 2008-2009 döneminde 50 olan derslik başına düşen öğrenci sayısı, ortalama 28'lere düştü. (Devlet okullarında 31.8, özel okullarda ise 18.3 olarak gerçekleşti.)

2008-2009 eğitim öğretim yılında 746 olan öğretmen sayısı, 2017-2018 döneminde özel okullar dahil 4 bin 265'e yükseldi.

14 okula çok amaçlı salon

İlçedeki 82 devlet okulunun tamamında kütüphane ve internet mevcut olup 33'ünde kapalı spor salonu yer alıyor. Başakşehir Belediyesi ayrıca konferans salonu olmayan 14 okula çok amaçlı salonlar yaptı. Bunlarla birlikte, öğretmen ve öğrencilerin daha sağlıklı ortamlarda eğitim alabilmeleri için belediye ekiplerince her sene gerçekleştirilen bakım, onarım ve temizlik çalışmaları bu sene de yapıldı. İlçe genelindeki 60 devlet okulunun bakım, onarım ve tamir işleri Başakşehir Belediyesi tarafından yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS