"Sen De Gel" hayatlarını değiştirdi

İbrahim Betil'in önderliğinde kurulan ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik iyi yaşam projeleri geliştiren "Sen De Gel Derneği", 3 yıl içinde 200 binden fazla Senegal ve Gambiyalı'nın hayatını değiştirdi.Bugün bir milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Dünyanın bir ucundaki insanlara yardımcı olabilmek amacıyla yola çıkan "Sen De Gel" Derneği Afrika'nın Gambiya ve Senegal ülkesindeki insanların hayatlarını değiştirdi.

Sivil toplum gönüllüsü İbrahim Betil önderliğinde kurulan dernek kısa zamanda bağışçıları, destekçileri, toplum gönüllüleriyle birlikte büyük bir topluluğuna dönüştü. Dernek bağışçıların da desteğiyle üç yıldır dünyanın en az gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Afrika ülkesi Gambiya ve Senegal'de sürdürülebilir yaşam ve kalkınma projeleri üretiyor.


Derneğin bu süre içinde dokunabilmeyi başardığı insan sayısı 200 bini geçti. Ana hedefi bölge insanına "balık vermek değil; balık tutmayı öğretmek" olan dernek bu çıkış noktasından hareketle bölgeye özel çok sayıda proje geliştirdi.

Hayvancılığın da bir gelir kaynağı olarak hayatın devamını sağlaması için farklı bölgelerde halka teslim edilen hayvan sayısı 2 bin 113'ü buldu. Yaklaşık 900 aile hayvancılık projelerinden fayda sağlar hale geldi.
Gambiya'da yerel balıkçıların desteklenmesi ile işe başlayan "Sen De Gel", bu girişime paralel olarak, yerel yönetimlerin belirlediği yoksul aileler için, aile başına 5 küçükbaş hayvandan fazla olmamak kaydıyla, küçükbaş hayvanlar temin etti.

2012 Ekim'de başlanılan toplam 41 köyde, 900 ailenin yararlandığı küçükbaş hayvancılık projesinde, yeni bağışlar ve yeni doğumlar sonucu küçükbaş hayvan sayısı toplamda 2 bin 113'e yükseldi.

Sürdürülebilirliğin sağlanması için, yeni doğum yapan hayvanların yavruları, belli sayılarda ve zamanla alınarak, projeye yeni katılan ailelere veriliyor. Bu şekilde, hayvancılık projesinin kendi içerisinde gelişmesi sağlanarak, bir döngü oluşturuluyor. Ayrıca küçükbaş hayvanların bakımı ve düzenli aşılanması da sağlanıyor.


Çalışmalar kapsamında 32 bin 610 insan için sadece 31 adet su kuyusu açıldı, 20 köyde tavuk çiftliği ve 11 adet pirinç değirmeni kuruldu; sağlıklı, temiz sudan yoksun olan ve bulaşıcı hastalıkların tehdidiyle yaşayan insanlar, özellikle çocuklar içilebilir ve yeterli su kaynaklarına kavuşturulmuş oldu.

30 yıllık iç savaştan çıkan Senegal'in Cassamance bölgesindeki Kourock köylüleri 2016'da temiz su içecek.

Olimatou adlı kadın, mikro kredi desteği ile aldığı dikiş makinesi sayesinde işini kısa sürede büyüttü. Artık 3 yardımcısıyla tasarımlarını yapıyor, pazar ve fuarlarda stant açarak ürünlerini pazarlıyor. Çocuklarını okula gönderecek parayı kazanıyor.

"Sen De Gel"in desteğiyle 5 kadının Kartong Köyü'nde açtığı ve işletmeye başladığı Güneş Restorandaki tüm gıdalar güneş fırınlarında doğal malzemeler kullanılarak pişiriliyor. Kartonglular sağlıklı gıdaya kavuşurken temiz enerji kullanarak doğayı koruyorlar, dumana maruz kalmıyorlar.

"Güneş topluyoruz" projesiyle kadınlar güneş ocaklarını nasıl kullanacaklarını öğreniyorlar. Doğa dostu ve sağlıklı güneş ocaklarında dumana maruz kalmadan ürettikleri doğal ürünlerle kendilerine gelir imkanı yaratıyorlar. Bunu yaparken halihazırda orman varlıklarının çoğunu kaybetmiş olan Afrika'da doğanın korunmasına destek oluyorlar.

Jalakoto, Gambiya'nın ekmek fırını olmayan ücra köylerinden bir tanesiydi ama bu durum 2015'le birlikte tarihte kaldı. Köyde yaşayan Omar bu eksikliği gidermek için fırın açmayı hayal ediyordu ancak hem faizlerin yüksekliği hem de ticari bankaların istediği koşulları sağlayamaması yüzünden kredi alması imkansızdı.

"Sen De Gel"e başvurdu ve aldığı mikrokredi ile kısa sürede fırınını faaliyete geçirdi. O ailesine düzenli bir gelir imkanı yaratırken, Jalakoto köyü ise taze ekmeğe kavuştu.

"Sen De Gel" yenilikçi ve yaratıcı başka bir projenin daha test sürecini başlattı.

Proje, Afrika'da elektriğin ulaşmadığı köylerde aydınlatma ve şarj için ihtiyaç duyulan enerjinin çocuklar tarafından oyun oynarken üretilmesini amaçlıyor.

Çocukların geceleri ders çalışmalarına, ailenin küçük enerji ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sağlayacak projenin ilk yararlanıcıları top ve ipi teslim aldı.

Derneğin Gambiya ve Senegal'de yürüttüğü projeler devam ediyor. İbrahim Betil'in ''İnsanların onurunu koruyarak; potansiyellerini hayata geçirmelerini hedefledik ve başardık'' sözleriyle anlattığı projelerden daha pek çoğu fırın inşası projesi, halk eğitim merkezi projesi, soğutucu projesi hayata geçirilmek için bekliyor. "Sen De Gel" Derneği, açlık ve yoksulluk sınırının altındaki insanların hayatına dokunmak için çalışmalarına devam ediyor.

"SEN DE GEL" DERNEĞİ İLETİŞİM ADRESLERİ:

Facebook: facebook.com/SenDeGelDernek
Twitter: twitter.com/sen_de_gel
LinkedIn: linkedin.com/groups/SENDEGEL-GAMBIA-4322686
Google+: google.com/+Sen-de-gelOrg

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS