Silivrili anneler 1250 tepsi böreği yarıştırdı…

Silivrili anneler 1250 tepsi böreği yarıştırdı…

Silivrili anneler 1250 tepsi böreği yarıştırdı…

Mübadele döneminde Silivri’den göç etmiş Yunanistanlı misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen Silivri Belediyesi 4. Ortaköy Börek Festivali’nde, dostluklar açılan böreklerle pekişti. Birbirinden lezzetli 1250 tepsi börek birincilik için yarıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geleneksel hale gelen Silivri Belediyesi Ortaköy Börek Festivalinin 4.’sü, 1250 tepsi böreğin kıyasıya rekabetiyle muhteşem bir organizasyonla gerçekleştirildi. Türkiye sevdalısı Yunanlı dostların katılımıyla gerçekleşen festivalde, her iki ülke kadınları yufkalar açıp hünerlerini sergileyerek börekler açtılar... Düzenlenen yarışma Börek, Dilme Tatlısı ve Ev Baklavası olmak üzere üç ayrı kategoride gerçekleşti. Börek kategorisinde 1192, baklava kategorisinde 36 ve dilme kategorisinde de 22 tepsi yarıştı. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın bir ara “Börek yapmayı ben de bilirim” diyerek Türk ve Yunan kadınları ile birlikte yufka açması büyük alkış aldı.

IŞIKLAR; "BU FESTİVALDE DOSTLUK YARIŞIYOR”

Özcan Işıklar, her sene artan bir katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; "Yüzyıllarca beraber yaşamış iki ülkenin kültür ve geleneklerinin pekiştirilmesi adına yaptığımız bu festivalimizde dostluk yarışıyor. Küçücük bir börekle barışı ve kaynaşmayı sağlayabiliyoruz. Bugün büyük siyasilerin yapamadığını bir tepsi börekle yapıyoruz. Çünkü biz kardeşiz, barış içinde farklı kültür ve geleneklere saygı duyarak yaşayan bir toplumuz. Yerel değerlerimizin yaşamasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacağız” dedi.

KATEGORİ BİRİNCİLERİNE YARIM ALTIN

Jüri üyelerinin seçimde bir hayli ter döktüğü oylamalar sonucunda en iyi börek ve en iyi tatlı güçlükle seçildi. Kategori birincileri yarım altınla ödüllendirilirken, 2 tepsiyle katılan tüm yarışmacılara altın ve sürpriz hediyeler dağıtıldı. Birinci Böreğin sahibi Dürdane Zeren, Baklavada Sim Cafe ve Dilme kategorisinde ise Sefa Bozkurt bütün rakiplerini geride bırakmayı başardılar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SUZAN KARDEŞ’TEN RUMELİ EZGİLERİ

Festivalin konser ayağında ise ünlü sanatçı Suzan Kardeş binlerce Silivrili vatandaşı seslendirdiği Rumeli türküleriyle adeta coşturdu. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar sanatçı Suzan Kardeş’e de çiçek ve plaket takdimi yaptı. Gecede Silivri Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin dansları ve kına gecesi performansı ise izleyenler tarafından tam not aldı…