Türk Telekom Okulları öğrencileri 15 Temmuz’u anlattı

  1. Yaşam
  2. Diğer
Türk Telekom Okulları öğrencileri 15 Temmuz’u anlattı
Türk Telekom Okulları öğrencileri 15 Temmuz’u anlattı

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Türk Telekom Okulları 15 Temmuz temalı resim ve kompozisyon yarışması ödül törenine katıldı. Yıldırım, "15 Temmuz'un gerçek kahramanlarının gençler olacağını hiç kimse hesap edememişti. Kimine göre gençler 'apolitik, ülke meselelerine karşı duyarsız, siyasetten anlamaz.' Öyle düşünenlere, bu gençler öyle bir ders verdiniz ki öyle bir utandırdınız ki sizlerin yüzüne bakamaz hale geldiler" dedi.

Türk Telekom'un, Türkiye'nin dört bir yanında kurduğu 53 Türk Telekom Okulu öğrencileri arasında, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve İletişim" temasıyla düzenlediği resim, şiir ve kompozisyon yarışması, Başbakanlık himayesinde Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen törenle sonuçlandı.

Bu yıl beşincisi gerçekleşen yarışmada dereceye giren eser sahiplerine ödülleri; Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka ve Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany tarafından verildi.

Yarışmaya; milli iradeye sahip çıkan, birlik ve beraberlik gücünü temsil eden, bağımsızlık inancını yansıtan 15 Temmuz'u çocuk gözüyle yansıtan yüzlerce şiir, resim ve kompozisyon çalışması geldi. Çocukların kimi hislerini tuvale, kimi ise kaleme döktü. 53 okuldan yüzlerce öğrenci, daha önce ne anlama geldiğini bile bilmedikleri bir kelime olan 'darbenin' hayatlarına nasıl etki etkileyebileceğini fırçayla ve kalemle anlatmaya çalıştı.

Dereceye girenler

Yarışmanın ilköğretim derecesinde şiir kategorisindeki birinciler, Kahramanmaraş Oniki Şubat Türk Telekom Ortaokulu'ndan Selin Toygün, kompozisyon kategorisinde Kahramanmaraş Türk Telekom Ortaokulu Sude Sena Uysal, resim kategorisinde İzmir Türk Telekom Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndan Muhammet Kuru oldu. Ortaöğretim derecesinde şiir kategorisinde Van Türk Telekom Fen Lisesi'nden Temmuz Mahşeri, kompozisyon kategorisinde Erzurum Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi, resim kategorisinde ise Rize Türk Telekom Güzel Sanatlar Lisesi'nden Mert Şahin birincilik kazandı.

Yarışma sonuçları ve tören için Ankara'da buluşan çocuklar, Türk Telekom Müzesi'nden Polis Özel Harekat Merkezi'ne kadar Ankara'da birçok yeri de görme ve gezme imkanına da sahip oldu.

Başbakan Yıldırım tebrik etti

Türk Telekom Okullarında okuyan öğrenciler arasında düzenlenen yarışmaya katılarak, dereceye giren veya girmeyen bütün gençleri tebrik eden Yıldırım, "Aslında bu yarışmanın birincisi, ikincisi yok, milyonlarca birincisi var. 15 Temmuz demokrasi zaferinin kazanılmasında canlarını ortaya koyan gençlerimiz, bu destansı mücadelenin kahramanlarıdır. Hepinizi tebrik ediyorum, tek tek alınlarınızdan öpüyorum" dedi.

15 Temmuz'un gerçek kahramanlarının gençler olacağını hiç kimsenin hesap edemediğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: Kimine göre gençler 'apolitik, ülke meselelerine karşı duyarsız, siyasetten anlamaz.' Öyle düşünenlere, bu gençler öyle bir ders verdiniz ki öyle bir utandırdınız ki sizlerin yüzüne bakamaz hale geldiler. Sevgili gençler, birinci göreviniz, sizin kardeşleriniz görevlerini 15 Temmuz'da yaptılar, Cumhuriyeti sonsuza denk savunmak, korumak üzere meydanlara indiler. 'Ey Türk Gençliği. Birinci vazifen Türk bağımsızlık ve Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve kollamaktır.' Kim diyor? Gazi Mustafa Kemal Atatürk, işte o gün, o görevin yapıldığı gün 15 Temmuz'dur. 15 Temmuz en son olarak, bir millet olarak gençlerimizle, yaşlılarımızla, kadınlarımızla, erkeklerimizle bu şerefli görevi başarıyla yerine getirdiğimiz gündür. O geceyi gündüze çeviren yüce Türk milletine bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Doany: Eğitimde fırsat eşitliği için teknolojinin gücünü sunuyoruz

Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany da, konuyla ilgili yaptığı konuşmada Türkiye'nin dijital dönüşümünde eğitimin önemli bir rolü olduğuna değindi.

Doany, "Eğitimde fırsat eşitliği için teknolojinin gücünü sunuyor, devletimiz ile bu alanda da her zaman işbirliği içinde çalışıyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında 53 Türk Telekom Okulu var. Bugüne kadar 124 milyon TL yatırım ve burs sağlamaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca, şirketlerimizden Sebit'in, VİTAMİN ve RAUNT gibi online eğitim içerikleriyle de kaliteli eğitime destek oluyoruz. Öğrencilerimiz de başarılarıyla bizi her zaman gururlandırıyorlar. Bugün aramızda bulunan öğrencilerimiz, 15 Temmuz konulu yarışmada, büyük başarı elde ettiler. Onları, bu başarılarından dolayı, tebrik ediyorum. Türk Telekom olarak, bundan sonra da eğitime ve demokrasiye desteğimiz katlanarak devam edecek" dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS