Türkiye'de cinsel hayat ne kadar aktif?

Türkiye'de cinsel hayat ne kadar aktif?

İlaç firması Pfizer'in, 8 Avrupa ülkesinde yaptırdığı cinsel mutlulukla ilgili "Cinsellik söz konusu olduğunda" anketi Türklerin cinselliğe bakış açısını ortaya koydu. Buna göre, Türkiye'de cinsel ilişki 3-10 dakika sürüyor.

Türkiye, Rusya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna, Sırbistan ve İsrail'de online olarak 2 bin 87 erkek ve 2 bin 21 kadın toplam 4 bin 108 kişi ile yapılan anket, Türkiye'de 36-65 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin ilginç cinsel tavır ve davranışları ortaya koydu.

Türkiye'de kadınlar ereksiyon istiyor

Türkiye'den 289 erkek, 265 kadın olmak üzere 554 kişinin yanıtladığı ankete göre, kadınların yüzde 58'i cinsel yaşamlarını iyileştirmek için partnerlerinin ereksiyona sahip olmalarını istiyor.

Araştırma sonucunda, sanılanın aksine orta yaş üstü kişilerin de hareketli bir cinsel yaşam sürdükleri, cinsel ilişki süresinin ortalama olarak birkaç dakika olduğu ve tatmin için ön sevişme ve sertlik gibi bazı unsurların önemli olduğu anlaşıldı. Cinsel açıdan tatmin olma hissinin yaşama genel bakış açısından yüksek önem taşıdığı da araştırmanın bulguları arasındadır.

65 yaşındakiler ayda 3 kez cinsel ilişki yaşıyor

Farklı yaş gruplarında cinsel ilişki sıklığının araştırıldığı çalışmada Türkiye'de bireylerin yüzde 90'ı ayda en az 1-3 kez cinsel ilişki yaşıyor. Yaş gruplarına göre bakıldığında, Türkiye'de çoğu yaş grubunun oldukça aktif bir cinsel yaşam sürdüğü belirlendi.

Buna göre, 56-65 yaş arası insanların yüzde 78'i ayda en az 1-3 kez, 36-45 yaş grubundakilerin yüzde 72'si haftada en az 1-3 kez, 56-65 yaştakilerin ise yüzde 46'sı aynı derecede cinsel ilişki yaşıyor.

10 dakikadan kısa sürüyor

Katılımcılardan cinsel ilişkilerinin ortalama ne kadar sürdüğünü de belirtmelerinin istendiği araştırmaya göre, erkek ve kadınların yüzde 38'inin ilişkisi 3-10 dakika sürüyor. 56-65 yaş arasındakilerin yüzde 42'sinde ilişki 10 dakikadan kısa sürüyor. Sonuçlar uzun süreli cinsel ilişkiden ziyade, kısa süreli ve tatmin edici bir cinsellik yaşamanın önemini vurguluyor.

"Ön sevişme, istendiğinde hazır olma..."

Araştırmada katılımcıların yüzde 68'i "fiziksel ön sevişmenin" kendilerinin ve eşlerinin cinsel tatmininde en önemli ya da ikinci önemli unsur olduğunu belirtti. Bu konuda ikinci sıradaki yanıt "istediğinde cinselliğe hazır olması" olurken, üçüncü sıradaki yanıt ise "penetrasyona yetecek ve sık ereksiyon" oldu. Böylece ilişki anı geldiğinde iyi performans gösterebilmenin bireysel düzeydeki kriterleri belirlenmiş oldu. Erkekler için bu, başarılı ilişki için yeterli ereksiyonu sürekli gerçekleştirip sürdürmek olarak tanımlanabilir. Ayrıca fiziksel ön sevişmenin cinsel tatmin sağlama açısından her istediğinde cinselliğe hazır olmaktan daha önemli olduğu ortaya çıktı.

Cinsel yaşamın kalitesi

Araştırmaya katılanların 63'ü cinsel yaşamlarının kalitesini artırmak için daha sert bir ereksiyona sahip olmak (veya partnerinin sahip olmasını) istiyor. Kadınlar açısından bu istek yaş ilerledikçe artarken, tüm yaş gruplarında büyük çoğunluk partnerlerinin ereksiyonunu artırabilmeyi arzu ediyor.

Cinsiyete göre bakıldığında, erkekler bu yöndeki ihtiyaçlarını daha fazla vurguluyor. 36-45 veya 46-55 yaş grubunda 10 erkekten 8'i (yüzde 79-82), 56-65 yaş grubunda ise 10 erkekten 7'si (yüzde 73) ereksiyon sertliğini artırabilmeyi dilediklerini söyledi. Benzer şekilde, ortalama 4 kadından 3'ünün (yüzde 76) cinsel hayatlarının daha iyi olması için eşlerinin daha ereksiyon olmasını istediği ortaya çıktı.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Prof. Dr. Cem İncesu, araştırma sonuçlarının Türkiye'de orta ve ileri yaş grubunun aktif cinsel yaşamlarını sürdürdüklerini gösterdiğini söyledi. Doç. Dr. Haluk Kulaksızoğlu ise araştırmanın 1990'ların ikinci yarısından itibaren cinsel sorunların konuşulur olmaya başladığını gösterdiğini belirterek, bunun önemini vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS