Türkiye'nin en "sakin" ilçesi Vize

Türkiye'nin en "sakin" ilçesi Vize

Türkiye'nin en "sakin" ilçesi Vize

Kırklareli'nin tarihi ve turistik ilçesi Vize, uluslararası ''Cittaslow (Sakin Şehir)'' ağına kabul edilerek, 25 ülkeden 160 il ve ilçenin almaya hak kazandığı ''sakin şehir'' unvanı aldı.

Vize Belediye Başkanı Yılmaz: ''Vize'nin kendi kimliğini ortaya çıkararak ülkemize ve dünyaya tanıtacağız'' dedi.

Kırklareli'nin tarihi ve turistik ilçesi Vize, uluslararası ''Cittaslow (Sakin Şehir)'' ağına kabul edilerek 25 ülkeden 160 il ve ilçenin almaya hak kazandığı ''sakin şehir'' belgesi aldı.

Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, 3 yıllık bir çalışmanın ardından, yakın zamanda İtalya'ya giderek ''Cittaslow Şehri'' belgesini aldıklarını söyledi.

Türkiye'de 8 belediyenin Cittaslow belgesine sahip olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Cittaslow için istenen 59 kriterin önemli bir kısmı ilçemizde bulunuyor. Vize Trakya'nın en güzel ilçelerinden bir tanesi. Vize artık uluslararası etikete sahip. "Sakin Şehir" olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cittaslow yaşamın kolay ve kaliteli olduğu bir kavram'' dedi.

''Cittaslow'la ilçe sakinlerinin hayatı değişti''

''Cittaslow ile Vize'deki vatandaşlarımızın hayata bakışı değişti'' diyen Yılmaz, ''İlçe olarak turizm öncülüğü yapmaya başladık. Vatandaşlarımızın geleceğini düşünmek zorundayız. Cittaslow, doğru yol olduğunu gördük. Amacımız, mevcut güzelliklerimizin yanına, yeni cazibe noktaları da ekleyerek, hem ilçemizin kendi insanı için hem de ilçemizi ziyaret edenler için daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sunmak. Bu üyeliğin hem ülkemiz için, hem ilimiz, hem de ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum'' şeklinde konuştu.

Yılmaz, sadece Vize Belediyesi olarak değil, Kırklareli Valiliği, Vize Kaymakamlığı, Trakya Kalkınma Ajansı ve Kırklareli Üniversitesi'yle birlikte hareket ettiklerini dile getirerek, Tarihi M.Ö. 5 binli yıllara dayanan Vize'nin, tarihi dokusuyla göz doldurduğunu kaydetti.

Yılmaz, antik tiyatrosu, kalesi, Küçük Ayasofya Kilisesi ve tümülüsleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Vize'nin, misafirperverliğinin de ziyarete gelenlerin övgüsünü topladığını ifade etti.