Doğu Ekspresi bilet fiyatları 2022 ne kadar? Doğu Ekspresi bilet alma nasıl yapılır?

Doğu Ekspresi bilet fiyatları 2022 ne kadar? Doğu Ekspresi bilet alma nasıl yapılır?

Doğu Ekspresi bilet fiyatları 2022 ne kadar? Doğu Ekspresi bilet alma nasıl yapılır?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle seferlerine geçen yıl mart ayında ara verilen Turistik Doğu Ekspresi, aralık ayında yeniden yolculuğuna başladı. Peki, Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar? Doğu Ekspresi bilet alma nasıl yapılır? İşte detaylar..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğu Ekspresi bilet fiyatları yapılan açıklama sonrasında vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Seferlere bu yılda kış aylarının kendisini hissettirmesiyle birlikte seyahat ve gezi tutkunlarının yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Doğu Ekspresi biletleri online olarak da alınabiliyor. Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket etti.  Ankara’dan saat 15.55’te hareket edecek olan tren sırasıyla Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçerek Kars’a ulaşıyor. Yaklaşık bin 300 kilometrelik parkuru 31 buçuk saatte tamamlayan Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan çarşamba günleri saat 15.55’te, Kars’tan ise cuma günleri 22.20’de hareket ediyor.

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönündeyken Erzincan’da iki saat 20 dakika, İliç ve Erzurum’da ise üç saat mola veriyor. Ekspres, Kars-Ankara yönündeyken ise Divriği’de iki buçuk, Bostankaya’da ise üç buçuk saat duruyor. Yataklı ve yemekli vagonlardan oluşan Doğu Ekspresi treni, 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagon ile yola çıkıyor. 120 yolcu alıyor. Her kompartımanda ancak 2 kişi seyahat edebiliyor. Yolculuk, yaklaşık 24,5 saat sürüyor.

DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2022 NE KADAR?

Turistik Doğu Ekspresi biletleri, TCDD’nin e-bilet sayfasından satın alınabiliyor. Tek kişi bilet fiyatı bin 300 TL’den, aynı kompartımanda iki kişi seyahat edilmesi tercih edilirse ise kişi başı 650 TL’den satılıyor.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİNİN ÖZELLİKLERİ

Salgın nedeniyle seferlere Mart 2020'nin ortasından itibaren ara verildiğini hatırlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Ankara-Kars hattındaki ilk Turistik Doğu Ekspresi Ankara'dan 15 Aralık Çarşamba, Kars'tan ise 17 Aralık Cuma günü hareket edecek. Trenler Ankara'dan çarşamba, cuma, Kars'tan cuma ve pazar günleri yola çıkacak. Karşılıklı olarak haftada iki tren işletilecek. Ankara'dan saat 15.55'te, Kars'tan 22.20'de hareket edecek Turistik Doğu Ekspresi'nin, sefer ve vagon sayısı, yolcu talebi doğrultusunda belirleniyor. Tren sadece yataklı ve yemekli vagonlardan oluşuyor."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karaismailoğlu, 1300 kilometrelik Ankara-Kars parkurunun 31 saat 40 dakika, Kars-Ankara parkurunun da 32 saat 37 dakikada tamamlandığını belirterek yolcuların farklı lezzetleri tadarken tarihi ve kültürel değerleri görme imkanına kavuştuğunu ifade etti. Turistik Doğu Ekspresi'nin sadece Kars'ın değil, güzergahında bulunan Sivas, Erzurum ve Erzincan'ın keşfedilmesi için de fırsatlar sunduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında, İliç ve Erzurum'da, Erzincan, Divriği ve Sivas'ta 3'er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Söz konusu istasyonlarda duran tren, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik Alanı, Divriği Ulu Camisi, Gök Medrese'nin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Seyahat severler, tarihi zenginliğin yanında gastronomik zenginliğe de şahitlik etme fırsatı yakalıyor."

İstanbul-Sofya tren seferleri 2022 ne zaman başlıyor? İstanbul-Sofya tren seferleri kalkış saati ve bilet ücreti!

İstanbul-Sofya tren seferleri 2022 ne zaman başlıyor? İstanbul-Sofya tren seferleri kalkış saati ve bilet ücreti!